ADV
Wiadomości
Trending

Problem ze śmieciami na cmentarzu w Szczepanowie. Zabrać, wynieść, czy porzucić?

Okres tuż przed świętem Wszystkich Świętych to czas porządków i zwiększonej troski o groby bliskich. W ruch idą grabie i miotły. Znikają stare znicze, opadłe liście i spalone słońcem bukiety chińskich, plastikowych kwiatów. Wiele osób zastanawia się co z nimi zrobić? Zabrać do domu, wynieść do kontenerów i boksów? A może zwyczajnie porzucić?

Na grupie Spotted: Brzesko – Bochnia Ogłoszenia Informacje pojawiły się w dniu dzisiejszym zdjęcia z cmentarza parafialnego w Szczepanowie. Jakiś czas temu zniknęły z cmentarza niewielkie kosze, które zamontowano przy alejkach dla wygody odwiedzających groby bliskich. Niestety pomysł został szybko wypaczony i zamiast tego w okresie Wszystkich Świętych zaczęły się przy nich pojawiać hałdy śmieci, których nie nadążano usuwać. Z tego powodu usunięto kosze, a w ich miejsce pojawiły się kartki z prośbą o wyrzucanie śmieci do kontenera/boksów znajdujących się w północnowschodniej części cmentarza. Niestety sporo osób ignoruje te kartki i nadal wyrzuca śmieci w pobliżu stojaków na kosze. Robiąc porządki na grobach swoich bliskich tym samym robią bałagan w pobliżu cudzych grobów.

Może wiec warto zastanowić się czy na cmentarzach potrzebne są sztuczne kwiaty i dziesiątki zniczy, z którymi po wypaleniu nie ma co zrobić? Czyż nie ważniejsza jest modlitwa i pamieć o zmarłych? Ostentacyjny „przepych” nic w tym temacie nie zmienia.

O porządek i zabieranie śmieci apelują także szczepanowscy duszpasterze. Niestety jak widać z różnym skutkiem.

– Apel do wszystkich porządkujących groby najbliższych!!!

Prosimy, aby uschłe liście, kwiaty, trawę i zieleninę, składać do osobnego boksu.

Proponujemy, aby szkło, sztuczne kwiaty, plastiki po wypalonych zniczach, zabierać do swoich domów i tam je składać do segregowanych worków, tak jak jest to już na wielu cmentarzach w całej Polsce – regularnie, od lat apelują szczepanowscy duszpasterze.

Podobne zasady panują na szlakach turystycznych w wielu miejscach w Polsce. Od lat parki i leśnicy promują zasadę: Nie ma koszy – nie ma śmieci. Śmieci które się przyniosło wystarczy zabrać ze sobą i znieść ze szlaku. Puste opakowania zawsze będą lżejsze od tego, co zabraliśmy ze sobą w góry czy na leśny szlak. Z tą prostą zasadą wiele osób ma jednak problem.

Widać to pożywionej dyskusji pod zdjęciami zamieszczonymi na Spotted: Brzesko – Bochnia Ogłoszenia Informacje.


foto: Spotted: Brzesko – Bochnia Ogłoszenia Informacje

IB

Podobne artykuły

Back to top button