ADV
1
KulturaWiadomości

Przekroczyli wiele granic / zdjęcia

28 lutego 2022 r. otwarto wystawę pt. „Przekraczanie granic” powstałą z fotografii wykonanych przez Joannę Dębiec. Wydarzenie połączono ze spektaklem teatralnym pt. „Piotruś Pan” przygotowanym przez uczestników zespołu teatralnego „Tymowioki” oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej pod kierunkiem Dominiki Czerneckiej. W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in.: Bożena Barwiołek – Dyrektor SOSW w Złotej, Bożena Wiewióra – Wicedyrektor SOSW w Złotej, Joanna Dębiec – autorka prac oraz Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego.

Ekspozycja prezentuje działalność Stowarzyszenia „W Stronę Tęczy” na rzecz osób niepełnosprawnych i stanowi podsumowanie wspólnego projektu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej oraz Stowarzyszenia, w ramach którego zrealizowano podróż podopiecznych SOSW do Rzymu. Ogromne koszty szacowane na początku nie przeraziły ich wcale, a kolejne starania umacniały tylko w podjętej inicjatywie. Udało się zebrać konieczne środki, zaplanować logistycznie wyprawę i wyruszyć do Włoch.

Inicjatywa miała także to szczęście, że wśród rodziców znalazła się osoba, która utrwaliła podróż na fotografiach i na żywo opisywała kolejne miejsca, które uczniowie SOSW odwiedzali. Była to Joanna Dębiec, wieloletnia redaktor „Czasu Czchowa”, z zamiłowania fotograf.

Na gorąco pisała:

Wyjazd dzieci z SOSW w Złotej do Rzymu! Najpierw start Złota, pożegnanie z tymi, którzy nie mogą z nami pojechać, ale nam kibicują 🙂 pozdrowienia dla Dyrekcji, rodziców, którzy powierzyli opiekunom lub innym rodzicom swoje dzieci… będziemy dzielni.

***

Kolejny dzień za nami! Dzieciaki są wspaniałe, a jak pogoda u św. Franciszka w Asyżu dla nas była łaskawa… […] tak u św. Rity to najpierw my musieliśmy pokazać, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, nagle zrobiła się śnieżyca, ale wózki jedni drugim pomagali wnosić, bo nie bardzo się mieściły na ruchomych schodach i daliśmy radę! A z powrotem to już nam było tak lekko… jakby wszystko, co stanie na drodze w życiu, miało być lekkie jak piórko.

***

6. grudnia 2017 roku, grupa 58-osobowa dzieci niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej podczas tygodniowego pobytu w Rzymie dostała się na audiencję z Papieżem Franciszkiem. Dla wszystkich było to ogromne przeżycie, tym bardziej że mieliśmy okazję być bardzo blisko Ojca Świętego… Wszystkie dzieciaki na wózkach z rodzicami oraz opiekunami zostali indywidualnie pobłogosławieni… nikt chyba nawet z tych, którzy dokładali swoją cegiełkę do tego wymarzonego i pewnie jedynego w życiu ich wyjazdu do Rzymu nie myślał, że sam Papież pochyli się nad nimi…

***

Kochani, daliśmy tym dzieciom piękny czas, pokazaliśmy trochę świata, ale to one nas tam wiele nauczyły – jak się o siebie wzajemnie troszczyć, jak być uważnym na każdy z pozoru mało ważny szczegół, co w tym całym oglądaniu pięknych miejsc jest najważniejsze, na co patrzeć, by zobaczyć niedostrzegalne. Jak w kazaniu przy grobie św. Jana Pawła II usłyszeliśmy – bo Ci wybrani dostrzegają to, czego inni nie widzą… Wiecie co? Jadąc sami nigdy byśmy tak nie przeżyli każdego dnia i tak wiele nie dostrzegli wokół, w nas samych i w naszych dzieciach.

Dziękujemy wszystkim, którzy nam kibicowali, z nami żyli każdym dniem, tym, którzy pomogli nam zrealizować cel, który zdawał się niemal niemożliwym…

Wizyta w Rzymie, w Watykanie, spotkanie z Papieżem Franciszkiem umocniły więzi przyjaźni i poczucie zaufania, a we wszystkich zaangażowanych w ten projekt wyzwoliły potrzebę przekraczania kolejnych granic. Po powrocie z Włoch, po wielokrotnym przekroczeniu granic pomiędzy państwami, granic swoich fizycznych możliwości, przyszedł czas na sferę wyobraźni. Podopieczni ośrodka zostali włączeni do udziału w spektaklu teatralnym pt. „Piotruś Pan”, który traktuje o potrzebie akceptacji. Wraz z członkami zespołu teatralnego „Tymowioki” zaprezentowali przedstawienie na Parafialnym Festynie Serca w Tymowej, a dzisiaj, 28.02.2022 r. odegrali ten spektakl ponownie, specjalnie dla brzeskiej publiczności.

bibliotekabrzesko.pl

Fot. Bogusław Hajduk

Podobne artykuły

Back to top button