TOPTOP
Wiadomości
Trending

Rekordowy przyrost zakażeń w Polsce oraz Małopolsce. 2 nowe zakazenia w Powiecie Brzeskim / 25 września 2020 r.

W piątek 25 września 2020 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Również w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się rekordowe wartości – w Małopolsce zachorowało 241 osób.

O 2 osoby zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem w Powiecie Brzeskim, a łączna liczba zakażonych wzrosła do 167 osób. W porannym komunikacie sanepid poinformował o nowych zakażeniach: 1 w Gminie Dębno i 1 w Gminie Borzęcin.

W skali kraju liczba zakażeń ma tendencję silnie wzrostową. 1587 nowych zakażeń – to absolutny rekord. Niemniej podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach. Warto także zauważyć, że współczynnik reprodukcji R, mówiący o tym, czy epidemia się rozwija czy „zwija”, wynosi już ponad 1,42 – to wartość najwyższej od kwietnia.

Współczynnik reprodukcji wirusa stosowany jest przez epidemiologów do śledzenia zdolności danego wirusa do rozprzestrzeniania się wśród ludzi. Jeżeli jego wartość (R) jest wyższa od 1, znaczy to, że epidemia się rozwija – jedna osoba zaraża średnio tyle kolejnych osób, na ile wskazuje współczynnik R. Jeśli wartość R spada poniżej 1, epidemia zaczyna hamować. Gdy współczynnik reprodukcji wirusa utrzymuje się na odpowiednio niskim poziomie przez dłuższy czas, epidemia w końcu wygaśnie.

Wskaźnika reprodukcji koronawirusa w Polsce <==

Eksperci zalecają przede wszystkim dbałość o higienę, czyli dokładne mycie i dezynfekowanie dłoni, zachowanie dystansu oraz używanie maseczek w pomieszczeniach – sklepach, kościołach, itp. Warto również unikać dotykania twarzy rękami, na których mogą znajdować się różne zarazki, nie tylko SARS-CoV-2, ale też np. wirusy grypy.

Bieżąca sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim

Aktualnie w Powiecie Brzeskim jest 17 aktywnych przypadków koronawirusa. Jak wynika z danych udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Brzesku z grupy aktywnych zakażeń w izolacji przebywa 11 osób, a hospitalizacji zostało poddane 6 osób. Zwiększyła się również liczba osób objętych kwarantanną – do 77.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 25 września 2020 r. / godz. 8.00 <==

Zakażeni

Do dnia 25 września 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 84,396 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 2,392 osoby. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 10 299 osób (w tym aktywnych 2 064). Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 199 osób – w tym 15 osób, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim są cztery osoby zmarłe. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już: 8 036 osób. W Powiecie Brzeskim 146 osób. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1 652 (poprzednia doba: 2 407 badań).

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 25 września 2020 r.

Zakażonych – 167 osób
Izolacja – 11 osób
Hospitalizacja – 6 osób
Ozdrowieńcy – 146
Osoby w kwarantannie – 77
Zgony – 4 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 57
Gmina Szczurowa – 16
Gmina Dębno – 18
Gmina Borzęcin – 37
Gmina Gnojnik – 10
Gmina Iwkowa – 18
Gmina Czchów – 11

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast