ADV
blank
ReligiaWiadomości
Trending

Rocznica hitlerowskiego mordu na Romach w Szczurowej / zdjęcia

Pochodzący ze Szczurowej bp Jan Piotrowski uczestniczył w obchodach 80. rocznicy zagłady społeczności romskiej. W tym roku minęła 80. rocznica zagłady Romów w Szczurowej. W niedzielę 9 lipca odbyło się spotkanie przy grobie masowym na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Galeria zdjęć Tarnowski Gość Niedzielny <==

W spotkaniu wspólnie ze społecznością romską wziął udział biskup kielecki Jan Piotrowski, pochodzący ze Szczurowej, wójt gminy Szczurowa Zbigniew Moskal i dyrektor GCKCziS w Szczurowej Bogusława Daniel-Zieja, a także Adam Bartosz, tarnowski etnograf i cyganolog, który w latach 1980 – 2012 był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Oprawą muzyczną zajął się romski pianista ze Słowacji Mirosław Rača. Podczas rocznicowego spotkania modlono się w intencjach ofiar zamordowanych przez Niemców.

Nad ranem 3 lipca 1943 roku domostwa cygańskie zostały otoczone przez Niemców i granatową policję. Akcją dowodził niemiecki żandarm Engelbert Guzdek. Zmuszono polskich gospodarzy do dostarczenia wozów, by przewieźć nimi Romów na cmentarz w Szczurowej. Tam ich zastrzelono, zaczynając od dzieci, kobiet i na mężczyznach kończąc.

Jedną z nielicznych ocalałych z egzekucji była Krystyna Ciuroń. Świadkami masakry byli mieszkańcy Szczurowej, którzy musieli pogrzebać ofiary zbrodni.

O szczegółach hitlerowskiego Mordu sprzed 80 lat pisaliśy w materiale:

Rocznica masakry Romów w Szczurowej <==

MARIUSZ GAŁEK / TGN

blank

Podobne artykuły

Back to top button