ADV
KulturaWiadomości

Rocznica pierwszej akcji pacyfikacyjnej w brzeskim getcie / 18 czerwca 2023 r.

W niedzielę 18 czerwca 2023 r., stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” planuje w szczególny sposób upamiętnić rocznicę pierwszej akcji w brzeskim getcie. Tego dnia w 1942 roku zostali zastrzeleni 200 brzeskich Żydów, a jeszcze kilkaset Niemcy wywieźli do Bełżca.

Cmentarz żydowski przy ul. Czarnowiejskiej będzie otwarty przez cały dzień, od g. 9.00 do g. 19.00. Można będzie przyjść, zapalić znicze albo złożyć kamyki na grobie 200 brzeszczan, którzy zostali zamordowani tego dnia w 1942 roku. A o godz.16.00 wiceprezes Stowarzyszenia Anna Kudła oprowadzi chętnych po cmentarzu, opowie o pochowanych na cmentarzu ludziach.

O godz. 19.00 Stowarzyszenie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zapraszają wszystkich do Piwnicy Brzeskiej (ul. Tadeusza Kościuszki, 7) na spektakl „Żyd na beczce” na podstawie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Obsada: Lech Sulimierski (Marek Edelman), Agata Morawska (Hanna Krall). Wstęp wolny.

– Szczególnie dzisiaj, kiedy tak blisko od nas toczy się wojna, tak ważne jest nie byc obojętnym. Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy pamiętać – czytamy w grupie Brzesko-Briegel. Pamiętamy. We remember.

plakat: Katarzyna Kostecka

Brzesko-Briegel. Pamiętamy. We remember.

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button