ADV
blank
Wiadomości
Trending

Ruszył sezon na wypalanie traw w Powiecie Brzeskim…

W sobotę 19 lutego 2022 r. strażacy w Powiecie Brzeskim mieli pełne ręce roboty- głównie za sprawą wichury jaka przechodziła nad naszym terenem. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzesku połamane drzewa nie były jedynym zagrożeniem z jakim musieli zmierzyć się druhowie. Dodatkowej pracy przysporzyli amatorzy wypalania suchych traw.

Strażacy interweniowali w trzech miejscowościach:
– Rylowa – pożar traw – OSP KSRG Szczurowa
– Sterkowiec – pożar traw – OSP Szczepanów, JRG Brzesko
– Porąbka Uszewska – pożar trawy – OSP Porąbka Uszewska

Każdego roku na wiosnę powraca ten sam problem – a jest nim wypalanie traw. Policja przypomina, że jest to nie tylko szkodliwe, ale również zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się policjanci i strażacy. Mimo corocznych akcji informacyjnych i uświadamiających, wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów. Ludzie zapominają lub są nieświadomi faktu, że wystarczy słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli, a co za tym idzie szybko rozprzestrzenił się i przeistoczył w tragiczny w skutkach pożar.  Wypalanie traw tak naprawdę powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, przerywany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Warto również podkreślić, że skutki wypalania traw mogą dotknąć nie tylko osoby, które to robią, ale i osoby postronne.

Zdarza się, że pożary traw przenoszą się także na tereny leśne. Dla polskich lasów, m.in. ze względu na dominację w nich gatunków iglastych, ogień jest potencjalnie dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, wypalanie traw jest niedozwolone, w szczególności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, trzcinowiskach i szuwarach.

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to przepisy ustawy o ochronie przyrody, o lasach oraz kodeksu wykroczeń i kodeksy karnego.

Policja przypomina, że w przypadku zauważenia pożaru lub innego zdarzenia zagrażającemu zdrowiu lub życiu ludzi należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 112.


foto: OSP Przyborów – zdjęcie ilustracyjne
IB


 

blank

Podobne artykuły

Back to top button