ADV
ReligiaWiadomości
na czasie

Ruszyła zbiórka ze wsparciem na nowy dach w brzeskiej farze

W serwisie siepomaga.pl uruchomiona została zbiórka, której celem jest wsparcie remontu uszkodzonego dachu na kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Brzesku. Zdewastowany przez wichurę dach musi być niezwłocznie naprawiony z powodu wody wlewającej się do wnętrza świątyni. Nawet prowizoryczne zabezpieczenie dachu będzie wiązało się ze znacznymi wydatkami – dlatego też duszpasterze parafii Św.. Jakuba zwrócili się z apelem o wsparcie prac remontowych.

W serwisie siepomaga.pl uruchomiono zrzutkę <== 

Pojawiły się już pierwsze wpłaty. Z racji rozmiaru szkody liczy się każde wsparcie i każda złotówka.

W niedzielę, 13 lipca 2025 r., silny i porywisty wiatr zerwał ponad 500 metrów poszycia dachowego kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Oderwane fragmenty blachy uszkodziły elewację, a na chodnik przed świątynią spadły tynk i cegły. Konieczna była ewakuacja ponad 500 osób uczestniczących w popołudniowej Mszy Świętej. Choć sytuacja była groźna, na szczęście nikt nie ucierpiał. Zniszczenia są jednak potężne. Do wymiany nadaje się całe pokrycie dachowe na kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Koszty położenia nowego poszycia dachowego będą znaczne…

Apel Parafii Św. Jakuba w Brzesku

Drodzy Parafianie, Pielgrzymi, Goście i Mieszkańcy miasta Brzeska, którego patronem jest św. Jakub Apostoł!

Z głębokim bólem, ale i nadzieją zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie w obliczu dramatycznych wydarzeń, które dotknęły naszą parafię. Dwie gwałtowne burze, które nawiedziły Brzesko w lipcu 2025 roku, poważnie uszkodziły dach naszego kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła – serca naszej wspólnoty i cennego zabytku.

Pierwsza burza, która przeszła w poniedziałek, 7 lipca, przyniosła wichurę, która zerwała około 60 m² miedzianej blachy z dachu Brzeskiej Fary. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Brzesku oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie przez trzy godziny, w ulewnym deszczu, z niezwykłym poświęceniem zabezpieczali dach plandekami, by uchronić wnętrze świątyni przed zalaniem. To jednak rozwiązanie tymczasowe – woda przedostaje się do środka, a na strychu kościoła rozstawiono plandeki, wiadra i pojemniki, by zbierać przecieki. Na stropie pojawiły się zacieki, a sytuację nieustannie monitorujemy, wynosząc zebraną wodę w wiadrach.

Druga burza, która uderzyła tydzień później, w niedzielę, 13 lipca, o godz. 16:00, dopełniła dzieła zniszczenia. Silny wiatr zerwał całe poszycie dachowe po obu stronach kościoła, a jego fragmenty runęły na ziemię. W tym czasie w świątyni przebywało blisko 500 wiernych, którzy zostali bezpiecznie ewakuowani. Skala zniszczeń jest ogromna – uszkodzona powierzchnia dachu obejmuje nawet 1600 m², a powyginana blacha wymagała całkowitego demontażu.

Na pomoc natychmiast ruszyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, wsparci przez jednostki z Tarnowa, Nowego Sącza i Krakowa, a także Ochotnicze Straże Pożarne. Ich determinacja i praca w trudnych warunkach na wysokości zasługują na najwyższe uznanie.

W imieniu całej parafii składam serdeczne podziękowania na ręce komendanta PSP w Brzesku, starszego brygadiera Janusza Potery. Dziękuję również panu Burmistrzowi Brzeska, Tomaszowi Latosze, za jego obecność i organizację pomocy przez całą noc akcji ratunkowej. Wyrazy solidarności i wsparcia przekazał także nasz biskup diecezjalny Andrzej Jeż, który odwiedził nas w wieczór tragedii.

Słowa wdzięczności kieruję do parafian, którzy spontanicznie przybyli, by ratować kościół, wylewając wodę gromadzącą się na sklepieniu. Szczególne podziękowania dla Wojowników Maryi, Męskiego Różańca, Bractwa Jakubowego, Odnowy w Duchu Świętym oraz ceremoniarzy: Szymona Kołodzieja, Szymona Żaka i Karola Kolbusza, którzy przez całą noc pomagali w walce z żywiołem. Dziękuję firmom budowlanym Leś, Jawor oraz tartakowi „Pień” za otwarcie w nocy magazynów i dostarczenie materiałów do zabezpieczenia dachu. Dziękuję także tym, którzy wspierali strażaków, dostarczając gorące posiłki, pizzę i napoje.Obecnie trwają oględziny prowadzone przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, rzeczoznawców oraz biegłego sądowego.

Wkrótce dekarze rozpoczną prowizoryczne krycie dachu blachą trapezową, aby uchronić kościół przed zalaniem. Koszt tych prac, obejmujący blachę i robociznę, wynosi 140 tysięcy złotych. Oględziny przeprowadziła także przedstawicielka ubezpieczyciela PZU, jednak forma i wysokość odszkodowania nie zostały jeszcze ustalone. Dlatego prosimy o Wasze wsparcie!

Każda złotówka przybliża nas do odbudowy dachu i zabezpieczenia świątyni przed dalszymi zniszczeniami. Brzeska Fara to nie tylko miejsce modlitwy, ale także wspólne dobro, które od wieków łączy naszą społeczność. Wasza pomoc materialna i duchowa jest dla nas nieoceniona.

ks. prałat Józef Drabik

O nawałnicy oraz akcji ratowniczej pisaliśmy w materiałach:

Kolejna nawałnica nad Brzeskiem. Zerwany dach na kościele św. Jakuba / zdjęcia <==

Strażacy zabezpieczają zerwany dach na kościele w Brzesku/ zdjęcia <==

Strażacy w akcji po niedzielnej nawałnicy nad Brzeskiem / zdjęcia i video <==

siepomaga.pl / Parafia Św. Jakuba w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button