ADV
Kultura

Spotkanie z Sabiną Jakubowską w Mokrzyskach / 14 marca 2022 r.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Filia Mokrzyska oraz Grupa Wydawnicza Relacja zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską. Podczas spotkania promowana będzie najnowsza powieść związanej z regionem brzeskim autorki pt. „Akuszerki”.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 14 marca 2022 r. o godz. 17:00 w siedzibie filii bibliotecznej w Mokrzyskach.

„Akuszerki” – o książce

Zima 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

Wydarzenie na facebooku <==

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button