ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Studentki i Studenci PWSZ znów ruszają nieść pomoc!

Już od jutra pierwsza grupa Studentek i Studentów Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie rozpocznie pracę w obu tarnowskich szpitalach. Kolejni ruszą wspierać walczących z epidemią w następnych dniach. Pomoc zaoferowali także studiujący na innych, niż medyczne kierunkach. Studenci Chemii wkrótce rozpoczną produkcję środków dezynfekujących, a przyszli inżynierowie z Wydziału Politechnicznego wyrazili gotowość pomocy przy montażu specjalistycznego sprzętu, który niebawem trafi do tworzonego w Hali Jaskółka tymczasowego szpitala.

Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, do niedawna czynna zawodowo pielęgniarka, potwierdza, że trwa już przygotowanie niezbędnych dokumentów, na mocy których Studenci będą mogli nieść pomoc.

– To różnego typu wymogi formalne, które muszą zostać dopełnione zanim Studenci ruszą do pracy. Najważniejsze i niezwykle budujące jest jednak to, że młodzi ludzi tak błyskawicznie odpowiedzieli na apel i prośbę o pomoc. Jestem z nich bardzo dumna, bo takie zachowanie świadczy o ich wielkiej odpowiedzialności, dojrzałości i odwadze mówi prof. Kołpa.

Szpitalny personal wspierać ma niemal 40-osobowa grupa Studentów III roku Pielęgniarstwa. Trwa ustalanie, na jakich  konkretnie oddziałach będą pracować. – Wszyscy mają już za sobą kontakty z pacjentami w ramach zajęć klinicznych, czy praktyk. Oczywiście pracować będą pod nadzorem doświadczonych pielęgniarek szpitalnych. Myślę, że będą dla nich wielką pomocą dodaje Rektor Kołpa zaznaczając, że od kilku dni w w tzw. „punktach wymazowych”, karetkach oraz DPS-ie pracuje już około 15 osób z PWSZ.

Być może już niebawem w akcję niesienia pomocy w walce z epidemią włączą się Studenci także z innych kierunków.

– Chemicy pod kierunkiem prof. Rafała Kurczaba zgłosili się już do produkcji środków dezynfekcyjnych, a przyszli inżynierowie z Wydziału Politechnicznego mogliby pomagać w kwestiach sprzętowych w powstającym w Hali Jaskółka tymczasowym szpitalu tłumaczy Rektor Kołpa. – Szczegóły ewentualnego wsparcia będą przedmiotem rozmów, w których biorą udział przedstawiciele samorządu, dyrekcje placówek ochrony zdrowia, służby wojewody Małopolskiego oraz Uczelnia dodaje.

Władze PWSZ zdecydowały, że sfinansują zakup odczynników potrzebnych do produkcji płynu dezynfekcyjnego. Dodatkowo, dzięki specjalnemu rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Studenci, którzy ruszą nieść pomoc w walce z epidemią – bez względu na to, na kim kierunku studiują – na tej podstawie będą mogli mieć zaliczone część zajęć praktycznych.

To nie pierwszy przypadek, kiedy społeczność akademicka PWSZ w Tarnowie rusza wspierać walkę z epidemią. Wiosną, przez kilkanaście tygodni, Studenci Pielęgniarstwa pracowali w tarnowskich placówkach ochrony zdrowia, pracownicy i studenci uszyli setki maseczek ochronnych, a dodatkowo naukowcy Uczelni stworzyli system do bezdotykowego mierzenia temperatury dla Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza i drukowali elementy przyłbic ochronnych na drukarkach 3D.

PWSZ

Podobne artykuły

Back to top button