ADV
Kultura
Trending

Sukces Kolędników znad Uszwicy podczas 51. Góralskiego Karnawału w Bukowinie

Kolejny wspaniały sukces Kolędników znad Uszwicy. Podczas 51. Góralskiego Karnawału w Bukowinie jury doceniło kunszt aktorski i reżyserski przyznając wysoką ocenę, która ostatecznie dała Grupie zwycięstwo. Kolędnicy znad Uszwicy powrócili z Przeglądu ze „Złotą Góralską Rozetą” oraz nagrodą finansową w wysokości 1 tysiąca złotych.

Na bukowiańskiej scenie uszewscy artyści pojawili się już po raz czternasty.

Czterodniowy festiwal folkloru, nazywany na Podhalu najdłuższą nocą w roku, przyciąga artystów i miłośników kultury ludowej z całej Polski. Na scenie Bukowiańskiego Centrum Kultury zaprezentowały się 52 grupy kolędnicze, 47 par tanecznych i 3 zespoły prezentujące taniec zbójnicki.

Komisja konkursowa w podsumowaniu wydarzenia wyraziła radość z wysokiego poziomu artystyczno-merytorycznego widowisk zaprezentowanych podczas tegorocznego Góralskiego Karnawału.

– Świadczy to nie tylko o znajomości własnych tradycji i chęci ich pielęgnowania, ale także ciężkiej pracy instruktorów i członków grup kolędniczych.

Dzięki tym staraniom większość prezentacji była nie tylko wierna tradycji, lecz także porywająca i ciekawa artystycznie.

Praca zespołów nawiązuje do dawnych tradycji, kiedy to już w adwencie utrwalano sobie teksty przedstawień kolędniczych, doskonaląc ich wykonanie.

Dzięki temu przeglądy kolędnicze pełnią ważną funkcję integracyjną, gdyż składanie sobie życzeń, umacnianie społecznej solidarności i dodawanie sobie otuchy, że się „przemieni złe na dobre”, jest szczególnie cenne w dzisiejszych trudnych czasach – czytamy w protokole z posiedzenia komisji konkursowej.


foto: Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy
IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button