ADV
Wiadomości
Trending

Szpital w Brzesku. Wszystkie łóżka covidowe zajęte, ale na razie nie ma planów zwiększania ich liczby

Od kilku tygodni w Szpitalu Powiatowym w Brzesku utrzymuje się wysokie obłożenie oddziału covidowego.

Według danych jakie otrzymaliśmy poniedziałek 13 grudnia od rzeczniczki Szpitala Powiatowego w Brzesku – 63 osoby hospitalizowane są na oddziale covidowym, w tym 7 osób wymaga intensywnej terapii.

– Nie ma w chwili obecnej planu zwiększenia ilość łóżek, choć od pewnego czasu zajęte są wszystkie łóżka covid owe w naszym szpitalu – mówi Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

Osoby hospitalizowane na oddziale covidowym w Brzesku wymagają wsparcia procesu oddychania.  Na szczęście tlenu w brzeskim szpitalu nie powinno zabraknąć. Na początku 2021 r. zrealizowano duży projekt rozbudowy tlenowni dla Szpitala Powiatowego w Brzesku. Pozwoliło to znacząco zwiększyć zapas dostępnego tlenu. Pojemność zbiorników wynosi ok 16 700 kg tlenu.

– Zużycie tlenu jest wysokie, bo wszystkie hospitalizowane osoby z covid, jeśli nie są podpięte do respiratora, wymagają tlenoterapii.

Średnie zużycie dzienne waha się w okolicach 1000 kg tlenu. Maksymalne zużycie w grudniu jakie odnotowaliśmy było na poziomie 1400 kg tlenu na dobę.

Jednak do maksymalnych zużyć z okresu marca tego roku jeszcze nie dochodzi. Wtedy było to ok 2000 kg na dobę – dodaje Monika Mikołajek-Burek.

Od 27 listopada zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego liczba łóżek covidowych w Szpitalu Powiatowym w Brzesku utrzymuje się na poziomie 68. Obejmuje to nie mniej niż 55 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniemSARS-CoV-2; nie mniej niż 7 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz 6 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2.

Łóżka covidowe zlokalizowane są w pomieszczeniach Oddziału Chorób Wewnętrznych na III piętrze, a od soboty przekształcane na covidowe będą również pomieszczenia Oddziału Chorób Płuc.

Bez zmian będą działały natomiast wszystkie Poradnie Specjalistyczne, POZ i pracownie diagnostyczne.

foto: Maciej Mazur

IB

Podobne artykuły

Back to top button