ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Teraz 30 mieszkań w Paleśnicy

W Paleśnicy wybudowany zostanie drugi w gminie Zakliczyn wielorodzinny budynek mieszkalny. Za niespełna dwa lata oddanych zostanie tam 30 mieszkań „pod klucz”. Samorząd otrzymał na to zadanie wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego w kwocie przeszło 7,1 mln zł.

W Lusławicach zaawansowana jest już budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Za kwotę przeszło 6,8 mln zł w przyszłym roku „pod klucz” oddanych zostanie 40 mieszkań. Dofinansowanie z utworzonego przez rząd Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 95 procent kosztów tej inwestycji (6,6 mln zł).

Teraz gmina Zakliczyn otrzymała pieniądze na drugi blok mieszkalny, który powstanie w Paleśnicy na działce obok Ośrodka Zdrowia. Tam ma być 30 mieszkań o różnym metrażu, zaprojektowanych z myślą o rodzinach z dziećmi, ale również o seniorach, z wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, aby w ramach dostępności mogły korzystać z tego obiektu. Cena najmu będzie wynosić około 10-11 zł za metr kwadratowy, a więc za mieszkanie około 50 m kwadratowych miesięczny czynsz będzie wynosił około 500 zł plus koszty mediów. W perspektywie około 20 lat najemcy będą mogli nabyć mieszkania na własność.

Wsparcie finansowe do tej inwestycji z rządowego programu zakładającego rozwój budownictwa komunalnego wynosi przeszło 7,1 mln zł. Jako wkład własny gmina Zakliczyn dołoży oszczędności z przetargu na obiekt w Lusławicach – to w sumie ponad  1,8 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ostateczna wartość inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

– Mamy już wszelką potrzebną dokumentację i przystępujemy do ogłoszenia przetargu na budowę budynku w Paleśnicy, która potrwać ma około dwudziestu miesięcy. Mieszkania gotowe będą więc w połowie 2023 roku. Konsekwentnie działamy w tym kierunku, aby mieszkańcy naszej gminy, a zwłaszcza młodzi ludzie w poszukiwaniu własnych czterech kątów nie musieli opuszczać ziemi zakliczyńskiej i wykorzystujemy wszelkie możliwości stwarzane obecnie przez rząd – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

IB

Podobne artykuły

Back to top button