ADV
Wiadomości

Terytorialsi na kursie przetrwania / zdjęcia

W ostatnim tygodniu października żołnierze z Garnizonu Kraków: 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 8 Bazy Lotnictwa Transportowego wzięli udział w kursie przetrwania (SERE B) organizowanym przez 111 batalion lekkiej piechoty (111 blp) 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT).

„SERE”

Jednym ze szkoleń, które musi odbyć każdy żołnierz 11 MBOT jest kurs SERE A. To kilkupoziomowe szkolenie dla personelu izolowanego. Kolejny etap tego szkolenia to kurs SERE B. Ma on na celu przygotowanie żołnierzy do: przetrwania w ekstremalnym środowisku („Survival”), unikania przechwycenia przez przeciwnika („Evasion”), przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania („Resistance”), ucieczkę lub uwolnienie z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą („Escape” lub „Extraction”).

Szkolenie

Część teoretyczną kursu, trwającą jeden dzień zrealizowano na terenie jednostki wojskowej w Rząsce. Trzydobowe szkolenie praktyczne zrealizowano w rejonie pasma Lubania w południowo-wschodniej części Gorców. Teren, na którym odbyło się szkolenie jest wykorzystywany m.in. na potrzeby selekcji do Wojsk Specjalnych.
Szkolenie w wymagającym terenie lesisto-górzystym dało kursantom przedsmak tego z czym przyszłoby im się zmierzyć gdyby ryzyko stało się faktem. Pozbawieni niemalże wszystkiego co ułatwiłoby im przeżycie, zostali podzieli na kilkuosobowe grupy, w których musieli wykonać zadania nakazane przez szkolących.
Pod okiem doświadczonych instruktorów z 16 BPD i 8 BLTr żołnierze nabyli umiejętności niezbędne do przetrwania w sytuacji izolacji: budowa schronienia, ewakuacja poszkodowanych, uzdatnianie wody, rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa, nawigacja i topografia. Wykonanie zadań utrudniały trudny teren, zmęczenie, brak snu jak i działające za nimi grupy pościgowe. Ostatnim etapem trzydobowego szkolenia w górach było „podjęcie” żołnierzy przez grupę poszukiwawczo-ratowniczą i weryfikacja tożsamości.

Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT jest nadal aktualne. O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.

Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.

mjr Bartosz KUBAL
Oficer prasowy 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

GALERIA ZDJĘĆ

Podobne artykuły

Back to top button