ADV
Wiadomości
Trending

Terytorialsi z Powiatu Brzeskiego porządkowali cmentarze z I Wojny Światowej

Akcja przeprowadzona została na terenie gmin powiatu gorlickiego z udziałem żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod honorowym Konsula Generalnego Węgier w Krakowie Tibora Gerencséra. W akcji wzięli udział Terytorialsi ze 113 Batalionu lekkiej Piechoty z Tarnowa – wśród nich byli m.in. żołnierze z Gmin Brzesko i Borzęcin.

Galeria zdjęć <==

Terytorialsi 11MBOT opiekują się małopolskimi cmentarzami wojennymi które są pomnikami upamiętniającymi poległych żołnierzy, a także symbolami ich chwały i zwycięstwa. Troska o stan nekropolii to wyraz szacunku dla osób, które oddały swe życie oraz pamięć o historii.

Region w którym znajdują się liczne cmentarze wojenne dotyczy walk w Karpatach i przełamania frontu wschodniego pod Gorlicami w 1915 roku (operacja Gorlicka).

Organizatorem akcji był Prezes Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji we współpracy z gminami: Biecz, Bobowa, Miasto Gorlice, Gmina Gorlice, Krempna, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie. W akcji uczestniczyli żołnierze węgierscy z Instytutu i Muzeum Historii Wojen i Wojskowości z Budapesztu oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Bardzo duże podziękowania należą się żołnierzom 11MBOT którzy stawili się w miejscu zbiórki oraz z wielkim zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania.

11 MBOT

blank

Podobne artykuły

Back to top button