ADV
Kultura

To już jutro – Spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk w brzeskiej bibliotece / 23 marca 2023 r.

W czwartek 23 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką i reportażystką Katarzyną Kobylarczyk. To jedna z najbardziej znanych i cenionych przedstawicielek tego gatunku. Wstąp wolny.

Tematem spotkania będą przede wszystkim jej dwie książki poświęcone Hiszpanii – oddający jej barwność, ale też i specyfikę kulturową i obyczajową „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” oraz „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” podejmujący niezwykle trudny temat traumy społecznej i wciąż ujawniających się w relacjach społecznych konfliktów, u źródeł których leży wojna domowa sprzed 80 lat.

Wydarzenie na facebooku <==

W kontrze pojawią się jednak także wątki bliższe brzeskiej społeczności – choćby geograficznie – autorka opowie też nieco o książce „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Wyłania się z niej obraz zwykłych-niezwykłych kobiet, które budowały Nową Hutę, czasem dosłownie, na równi z mężczyznami pracowały bowiem jako murarki czy architektki, pobijały normę jako przodowniczki pracy. Były jednak także aktywistkami, prowadziły działalność kulturalną dla robotników, niektóre działały także jako opozycjonistki. Portrety tych dziewcząt i kobiet odmalowuje Katarzyna Kobylarczyk, dla której Nowa Huta zajmuje szczególne miejsce w sercu.

Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) – reporterka, autorka kilku książek, m.in.: „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród: Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

PiMBP w Brzesku

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button