ADV
blank
Wiadomości
Trending

Trwają prace przy nowej wersji tablicy upamiętniającej uczniów, absolwentów i nauczycieli brzeskiego Gimnazjum i Liceum poległych w latach 1939-45

W dniach od 9 do 10 września 2023 r. w ramach obchodów upamiętniających 81 rocznicę zagłady brzeskich Żydów planowane jest otwarcie nowej wystawy, szereg spotkań, koncert, Marsz Pamięci i odsłonięcie nowych tablic pamiątkowych na cmentarzu żydowskim i budynku brzeskiego liceum.

Prace nad tablicę upamiętniającą zamordowanych w latach drugiej wojny światowej byłych uczniów brzeskiego gimnazjum już są prowadzone.

W 1984 roku w szkole została umieszczona tablica z nazwiskami uczniów, absolwentów i nauczycieli poległych w latach 1939-45. Jednak ta lista była niepełna, szczególnie brakowało na niej nazwisk żydowskich uczniów szkoły. Jeszcze w październiku 2022 r. dyrektor liceum Ryszard Ostrowski zaproponował uzupełnienie tablicy i po uzyskaniu zgody Starostwa rozpoczęły się pracę nad tym projektem.

Ponieważ w ostatnich latach zostały udostępnione nowe archiwalne dane, w tym z IPN i zasobów archiwów w Niemczech, Izraelu i USA, udało mi się ustalić imiona 59 zamordowanych żydowskich uczniów i absolwentów szkoły, a w wyniku kwerendy Piotr Duda uzyskano dodatkowe imiona 2 nauczycieli i 16 katolickich uczniów i absolwentów, których również brakowało na obecnej tablicy. Los 37 żydowskich uczniów nadal pozostaje nieznany – najprawdopodobniej dlatego, że zostały wymordowane całe rodziny i nie było nikogo, kto mógłby opowiedzieć o tym, co stało się z tymi ludźmi, w jakich okolicznościach zginęli.

Damian Styrna stworzył projekt poszerzonej tablicy i czcionki, która dokładnie odpowiada tej z obecnej tablicy. A kilka dni temu dotychczasowa tablica została zawieziona (mosiądz, waga około 100 kg) do artystycznej pracowni odlewniczej, w ktorej będą trwały prace nad nowym odlewem. Planowane jest wykorzystanie starej tablicy, dodając do niej nowe nazwiska.

Na realizację tego projektu Stowarzyszenie otrzymało grant od Forum Dialogu w wysokości 6 000 złotych. Jednak obecne koszty tej tablicy z mosiądzu, która będzie ważyła ponad 200 kg, są znacznie większe.

– Gdyby ktoś z Państwa mógł wesprzeć ten projekt upamiętniający z imienia i nazwiska wszystkich poległych w latach wojny uczniów i nauczycieli brzeskiego gimnazjum, bylibyśmy bardzo wdzięczni.

Przeznaczone na ten cel darowizny można wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia – czytamy we wpisie na grupie „Brzesko-Briegel. Pamiętamy. We remember.”

Dane do przelewu:
Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”
Nr konta: 61 1750 0012 0000 0000 4108 0833

W galerii zdjęcia projektu przyszłej tablicy (nowe fragmenty są pokazane na niebieskim tle).

Brzesko-Briegel. Pamiętamy. We remember.

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button