ADV
Wiadomości

Turystyka piesza atrakcyjną formą wypoczynku

Wiosna w pełni. To dobry czas na piesze wędrówki, które są doskonałą formą aktywnego wypoczynku, a o jego zaletach nie trzeba nikogo przekonywać. Wędrówki po górskich szlakach są dla wszystkich – bez względu na wiek. Wystarczy spakować plecak, założyć wygodne buty by cieszyć się urokami przyrody. Osoby z gminy Borzęcin i okolic lubiące aktywny wypoczynek miały możliwość wzięcia udziału w dwóch plenerowych wycieczkach, zorganizowanych przez funkcjonującą w Przyborowie Świetlicę Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie oraz Firmę Bus Impero.

Pierwszą z nich była wyprawa na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1310 m). Przejście malowniczą trasą z Obidowej przez Stare Wierchy wymagało umiarkowanego wysiłku w zamian za podziwianie górskich panoram. Po dotarciu na szczyt w schronisku na uczestników wycieczki czekała tradycyjna kwaśnica.  – Posiłek smakował tym bardziej, że był możliwy w gościnnych progach schroniska w zarezerwowanej dla grupy sali kominkowej. Przewodnik wycieczki – Łukasz Kornaś – nie zdradził, jakim sposobem udało się to zorganizować – przyznaje Katarzyna Żurek, przygotowująca wyjazd. Trasa powrotna wiodła przez Hale Długą, gdzie niewątpliwą atrakcją były kwitnące krokusy, czyli szafran spiski. Te pozornie wątłe kwiaty mają niezwykłą siłę. Przebijają glebę, gdy tylko odmarznie jej wierzchnia warstwa, są odporne na duże wahania temperatur i nawroty zimy. Podczas słonecznej pogody niezapylone okazy rozwijają się, oczekując na odwiedziny owadów. W tych właśnie okolicznościach, trzydziestoosobowa grupa zdobyła Turbacz. Najmłodszą była sześcioletnia Eliza, najstarsi uczestnicy to seniorzy w wieku około 70 lat. Gratulacje dla wszystkich!

Drugą propozycją było zwiedzanie malowniczej miejscowości Wysowa – Zdrój położonej w Beskidzie Niskim. Uzdrowiskowy klimat oraz lecznicze wody mineralne sprzyjały rozwojowi turystyki na tym terenie. Unikatowe jest również przenikanie się kultur łemkowskich i ukraińskich. Pozostałością są liczne cerkwie, jedna z nich znajduje się na Świętej Górze Jawor. Niewątpliwą atrakcją jest znajdujący się nieopodal Zalew Klimkówka. Mało kto wie o tym, że jego walory krajobrazowe zostały wykorzystane w filmie „Ogniem i Mieczem” do kręcenia scen ukraińskiego Dniepru. W centrum Wysowej powstał bardzo ładnie zagospodarowany Park Zdrojowy, miejsce przyjazne turystom, gdzie po całodziennej wędrówce uczestnicy mogli odpocząć w altanie i upiec kiełbaski na grillu. – Program wycieczki oraz długość trasy był dostosowany do wszystkich uczestników, nie wymagał zaawansowanego przygotowania kondycyjnego, co zachęciło do udziału osoby w różnym wieku, od przedszkolaków do seniorów – mówi Łukasz Kornaś z firmy Bus Impero.

Organizatorzy zapraszają na kolejny wyjazd, już 26 czerwca. Tym razem uczestnicy będą wędrować szlakami Beskidu Sądeckiego z Rytra na Przehybę.

(kż)

REKLAMA

Podobne artykuły

Back to top button