ADV
EdukacjaWiadomości

Uczniowie brzeskiej Zielonki na Mundialu Zawodów w Lyonie / zdjęcia

Przedstawiciele Małopolski biorą udział w tej imprezie od 2002 w ramach współpracy edukacyjnej miedzy Regionem Rhone – Alpes, a Województwem Małopolskim. W tym roku podczas Mundialu Zawodów to uczniowie Zielonki reprezentowali małopolskie szkoły, prezentując urządzenia mechatroniczne, informatyczne oraz swoje umiejętności i obszary zainteresowań.

Galeria zdjęć <==

Głównym celem Mundialu Zawodów jest prezentacja i promocja zawodów charakterystycznych dla danego regionu. Targi dają możliwość porównania standardów kształcenia obowiązujących w różnych krajach, zapoznania się uczniów i nauczycieli z różnymi metodami przygotowania młodych ludzi do wyboru zawodu, oraz poznania zasad i form współpracy szkół z podmiotami gospodarczymi, w których organizowane są praktyki zawodowe.

Organizatorem Mundialu Zawodów jest francuskie stowarzyszenie AROM zajmujące się kształceniem i orientacją zawodową. Uczestnikami imprezy byli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz specjaliści zajmujący się przygotowaniem do wyboru zawodu. Mundial Zawodów odbywa się w formie targów ekspozycyjnych. Przy stoiskach uczniowie prezentowali zawody, które w przyszłości będą wykonywać.

W ciągu czterech dni targów edukacyjnych stoiska szkół odwiedziło ponad 100 tys. osób. Odwiedzający stoisko brzeskiej Zielonki, interesowali się polskim systemem kształcenia oraz podziwiali prezentowane przez uczniów urządzenia i rozwiązania z branży mechatronicznej oraz informatycznej. Dużą popularnością cieszyły się przygotowane przez naszych programistów quizy, zaprogramowane i drukowane na drukarce 3D przedmioty, breloczki, Wieża Eiffla oraz replika Pucharu Świata. Termin Mundialu Zawodów zbiegł się z terminem Mundialu w piłce nożnej w Katarze. Pikanterii dodawał fakt, że w ostatnim dniu targów nasza reprezentacja rozgrywała mecz z Francją, który obserwowaliśmy wspólnie ze sporą grupką uczestników targów w przygotowanej na naszym stoisku strefie kibica. Po meczu okazało się, że wracamy do kraju w tym samym czasie co nasi piłkarze, z tą różnicą, że oni na tarczy, a my z tarczą, z podziękowaniami i gratulacjami za godne reprezentowanie Małopolski, tak naprawdę Polski, które otrzymaliśmy i wciąż otrzymujemy od władz województwa małopolskiego.

Nie udałoby się to przedsięwzięcie gdyby nie postawa, profesjonalizm i spore umiejętności zawodowe naszych uczniów Patryka Drabika, Bartosza Rzepy, Michała Sachy, Patryka Wójtowicza oraz Magdaleny Dudek. Dziękuję za pracę i profesjonalne podejście do promocji szkoły Panu Markowi Jadczakowi oraz za duży wkład pracy w przygotowanie uczniów oraz sprzętu Panom: Wojciechowi Nowackiemu i Krzysztofowi Serafinowi. Dziękuję wszystkim pozostałym nauczycielom, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do tej tygodniowej wyprawy, dziękuję za wyposażenie nas w pyszne ciasteczka, które zadowoliły podniebienia odwiedzających nas gości.

Gratuluję władzom województwa małopolskiego, że dokonały trafnego wyboru delegując ekipę Zielonki do reprezentowania Regionu w tak doniosłym i prestiżowym wydarzeniu. Wspólnie daliśmy radę i udowodniliśmy, że dobre polskie szkoły do których zalicza się brzeska szkoła mogą konkurować ze szkołami Unii Europejskie. Cieszę się, że mogłem osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu z tak wspaniałą EKIPĄ.

Jerzy Soska

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button