ADV
blank
EdukacjaPowiat BocheńskiWiadomości

Uczniowie Mechanika łączą naukę z praktyką !

Przeglądając ogłoszenia o pracę, w każdym praktycznie znajdziemy informację o konieczności posiadania doświadczenia. A co jeśli pracy szuka osoba dopiero rozpoczynająca swoją ścieżkę zawodową? Odpowiedzią na takie oczekiwania rynku pracy jest połączenie nauki teoretycznej z praktyką, co realizuje z sukcesem Zespół Szkół Nr 1 w Bochni.

Starosta Bocheński wspólnie z Dyrektorką Zespołu Szkół Nr 1 podpisali z wiodącymi firmami chłodniczymi z Bocheńszczyzny porozumienie związane z realizacją kształcenia dualnego przez uczniów popularnego Mechanika. To już trzecia umowa tego typu podpisana przez szkołę z branżą chłodniczą.

Uczniowie Technikum Chłodnictwa i Klimatyzacji mogą łączyć naukę w szkole z praktykami zawodowymi w bocheńskich firmach Bolarus i CEBEA, wiśnickim Igloo oraz rzezawskiej firmie MAWI.

Relacja między rynkiem pracy a kształceniem zawodowym jest kluczowa. To właśnie pracodawcy mogą podpowiedzieć nam w jaki sposób budować ofertę kształcenia, aby absolwenci kończący edukację mieli większe szanse na rynku pracy. Dzięki realizowanemu przez nas kształceniu dualnemu kwalifikacje zawodowe tych młodych ludzi kształtowane są na rzeczywistych stanowiskach pracy — wyjaśnia starosta Adam Korta

System dualny polega na kształceniu teoretycznym  w szkole oraz nauce zawodu u przedsiębiorcy. Nauka w szkole w połączeniu ze stażem w przedsiębiorstwie jest bardzo upowszechniona w krajach gospodarczo rozwiniętych między innymi w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Norwegii czy Francji.

Uczeń pobiera naukę w szkole, ale równocześnie jest stażystą – pracownikiem w zakładzie pracy. W takim systemie kształcenie zawodowe jest ściśle dostosowane do oczekiwań i potrzeb pracodawców oraz pozwala uczniom na płynne przejście od nauki w szkole do czynnego życia zawodowego.

W podpisaniu wzięli udział Janusz Pietrzyk i Bogusław Gąsiorek prezesi Bolarusa, Robert Bialik prezes firmy IGLOO, Beata Czesak główna księgowa z CEBEA, Władysław Dziedzic właściciel firmy MAWI, władze powiatu- starosta Adam Korta i wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz Sylwia Zajt dyrektorka Mechanika.

Umowa została podpisana do grudnia 2027 r.

— [sk]

blank blank blank blank blank blank blank blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button