ADV
Powiat TarnowskiSport

Unia Tarnów z Jaskółką wracają do tarnowskiej piłki ręcznej

Przyszedł czas na małą rewolucję w tarnowskiej drużynie – zmieni się nie tylko nazwa, ale też logo klubu. Dotychczasowy „SPR” zastąpi „Unia”, a w logo pojawi się symboliczna Jaskółka.

Po 10 latach przerwy do nazwy tarnowskiej drużyny piłki ręcznej powraca historyczna „Unia”! Tarnowianie od 2011 roku swoje mecze rozgrywali pod szyldem „SPR” – Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. Historia tarnowskiego sportu jest zawiła, a seria restrukturyzacji oraz splot różnych wydarzeń spowodowały zmianę nazwy sekcji piłki ręcznej w Tarnowie z Unii na Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. Jesteśmy jednak świadomi tego, jak mocno „Unia” zakorzeniona jest w sercach tarnowskich kibiców. Tak jak popularne sekcja piłkarska i żużlowa, ale też koszykarska i lekkoatletyczna, również my sporą część naszej historii mamy w założonym w 1928 roku Zakładowym Klubie Sportowym Unia Tarnów. Sekcja piłki ręcznej w ZKS Unii Tarnów istniała tam od 1978 roku. Po latach funkcjonowania jako Unia Tarnów, sekcja została wyodrębniona i stała się niezależnym klubem, który funkcjonował już jednak pod inną nazwą.

Teraz, jako w pełni profesjonalny i nieustannie rozwijający się klub z szeroka wizją i ambitnymi planami, pragniemy okazać szacunek do tradycji i wrócić i do tego, co jest nam znane najlepiej i z czym nadal jesteśmy kojarzeni – do Unii z tarnowskich Mościc.

Sama Unia nie jest jednak kompletna bez symbolu Jaskółki, tak silnie związanym ze sportem w Tarnowie, a przede wszystkim dzielnicą Mościce. Jaskółkę w swoim logo mają nie tylko tarnowskie kluby sportowe z wieloletnią tradycją, lecz także nasz dom, Arena Jaskółka, którą na jakiś czas przeznaczono do innych celów oraz nasz Główny Partner, Grupa Azoty. Jaskółka powraca do naszego logo, wskazując na przywiązanie do tradycji.

Unikalnym symbolem naszej marki jest jaskółka inspirowana motywem wykorzystywanym przez mościckie kluby sportowe. Splata tradycję z nowoczesnością, jest minimalistyczna i ma ponadczasowy wydźwięk.  Piłka ręczna to dynamika, szybkość i energia – taka właśnie w założeniu miała być również nasza Jaskółka. Pragnęliśmy odświeżyć jej wizerunek i stworzyć znak, który odda cechy naszego zespołu. Układ ciała jaskółki przypomina ustawienie 7 zawodników na boisku, a jej konstrukcja składa się z 7 trójkątów, odpowiadających każdej pozycji, z których głowa (pozycja bramkarza) jest w przestrzeni negatywowej.

Od początku zależało nam, aby nasz znak był uniwersalny i ponadczasowy. Efekt prac nad nowym logo jest dla nas niezwykle satysfakcjonujący – szerokie zastosowanie może znaleźć nie tylko nasze nowe logo, lecz także sam sygnet Jaskółki, który pozwoli zachować przejrzystość i minimalizm na wszelkich materiałach oraz produktach sygnowanych naszą marką.

Nieprzypadkowe są także pozostałe elementy logo Grupy Azoty Unii Tarnów. Otok tarczy składa się z podwójnego łuku przypominającego inicjał „U” oraz logotypu z nazwą „Unia”.

Rodzina znaków Grupa Azoty Unia Tarnów obejmuje więc 3 warianty: znak podstawowy (emblemat na tarczy z otokiem), sygnet (samą jaskółkę̨) i logotyp (napis UNIA TARNÓW).

Wierzymy, że zarówno zawodnicy, jak i nasi wspaniali kibice utożsamią się z „nową” Jaskółką i jednocześnie cieszymy się, że tak często używany nie tylko przez fanów naszego zespołu, ale też wielu dziennikarzy przydomek „Jaskółki” określający naszych zawodników, znajdzie teraz odwzorowanie i poparcie w klubowym logo.

Pomysł na rebranding naszego klubu zrodził się już kilka miesięcy temu. Rozmowy na ten temat trwały długo, jednak ostatecznie wraz z Zarządem dostrzegliśmy zdecydowanie więcej pozytywów całego przedsięwzięcia i podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy oraz logo. Historię i rozwój seniorskiej piłki ręcznej w Tarnowie zawdzięczamy właśnie Unii Tarnów. Do 2011 roku drużyna działała pod tą nazwą i teraz zapragnęliśmy do niej powrócić. Nawet po tylu latach funkcjonowania „SPR-u” wielu kibiców nazywa nas „Unią”, a naszych zawodników „Jaskółkami”. Mamy świadomość tego, jak mocno związani jesteśmy z tymi symbolami i jednocześnie cenimy markę, jaką w Tarnowie jest Unia, dostrzegając przy tym jej ogromny potencjał do rozwoju, w który również pragniemy się zaangażować. Mamy ambitne plany na przyszłość i cieszę się, że będziemy je realizować już jako Grupa Azoty Unia Tarnów – podsumowuje decyzję o rebrandingu prezes Grupy Azoty Unii Tarnów, Krzysztof Mogielnicki.

Powrót Unii Tarnów z symbolem Jaskółki w logo do dyscypliny piłki ręcznej to przede wszystkim wyraz poszanowania do tradycji i historii oraz do pracy osób, które z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju piłki ręcznej w naszym mieście. Z tego miejsca podziękować trzeba przede wszystkim Panu Prezesowi Januszowi Terleckiemu oraz Panu Wacławowi Grzesikowi za długie lata pracy dla klubu oraz nieoceniony wkład w promocję tej dyscypliny w naszym regionie.

Chcieliśmy jednak, aby nasza historia poszła w parze z postępem, a nowe logo wpisało się w aktualne trendy, a nawet je wyprzedziło. To zmiana symbolizująca odważne plany klubu. Chcemy budować świadomą markę, a zmiana identyfikacji wizualnej to jeden z podstawowych kroków w drodze do tego.

Liczymy, że na przestrzeni lat wraz z rozwojem naszego klubu, rozwijać będzie się cały sportowy Tarnów, a Unia oraz Jaskółka staną się symbolami jednoznacznie kojarzonymi z profesjonalizmem, pasją i sukcesem. Mamy nadzieję, że nasza „Unia” pozwoli jeszcze bardziej zjednoczyć tarnowskich kibiców, a „Jaskółki” z Mościc sprawią wiele radości nie tylko fanom piłki ręcznej, ale także wszystkim sympatykom sportu w naszym mieście.

IB

Podobne artykuły

Back to top button