TOPTOP

Uwaga! Oszustwa metodą na BLIK

W ostatnich dniach, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymali zawiadomienia od mieszkańców powiatu o oszustwach popełnionych na nich metodą na BLIK.

Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora społecznościowego w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do ich znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, dokonaniem zakupu oraz niemożnością wykonania przelewu ze swojego rachunku bankowego. Osoba logując się do swojego banku, wygenerowała w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesyłała go rzekomemu „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż sprawca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

Apelujemy o szczególną ostrożność i przestrzegamy aby nie działać pochopnie jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę. Sprawdźmy najpierw, czy osoba która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to uniknąć nieprzyjemności i straty środków pieniężnych.

policja.gov.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast