ADV
ReligiaWiadomości
Trending

W Iwkowej kolędowało 90 małych misjonarzy / zdjęcia

W parafii Iwkowa tradycja kolędy misyjnej ma już 28 lat. W tym roku 21 grup kolędniczych odwiedziło ponad 600 domów.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W Iwkowej rozesłanie kolędników misyjnych odbyło się tradycyjnie w drugi dzień świąt podczas trzech dopołudniowych Mszy św. W sumie w tym roku w akcję zaangażowało się 90 dzieci, w tym całe rodzeństwa. Zdarzyła się wśród nich 5-osobowa rodzina, która sama utworzyła jedną z 21 zorganizowanych w tej parafii grup kolędniczych. To one w tym roku odwiedziły ok. 600 domów, zanosząc iwkowskim parafianom radosną nowinę o narodzeniu Pana Jezusa.

Za to zaangażowanie dzieciom, ich rodzicom, a także organizatorom kolędy misyjnej w parafii dziękował miejscowy proboszcz ks. Marek Bach.

– Cieszymy się waszymi otwartymi sercami, że myślicie nie tylko o sobie, ale także o innych dzieciach, o innych ludziach, którzy żyją w niedostatku w biedniejszych krajach – mówił.

Ofiary z tegorocznej kolędy misyjnej wesprą kilkadziesiąt projektów na rzecz dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Kamerunu, Tanzanii, Boliwii, Kazachstanu oraz Kolumbii. Dla kolędujących dzieci ważne jest to, że mogą pomóc, ale i to, że mogą wspólnie kolędować, przebrać się, obdarować domy w rejonie, w którym mieszkają, przygotowanymi na tę okoliczność bombkami.

– Same też są radośnie przyjmowane w domach i obdarowywane nie tylko ofiarą na misje, ale również słodyczami i owocami, by nie ustać w drodze – mówi katechetka Alina Zięć, która od 1995 roku czuwa nad organizację kolędy misyjnej w Iwkowej.

W tym roku kolędnicy misyjni zanieśli do domów bombki z ks. Janem Czubą – misjonarzem, który 25 lat temu został zamordowany w w Loulombo w Republice Konga.

Od kilku lat pomaga jej w tym parafialny oddział Akcji Katolickiej – w tym roku Dominika Madej oraz Anna i Aleksandra Putko – oraz rodzice kolędujących dzieci. Każdej z grup towarzyszy jedna osoba dorosła.

– W przygotowanie strojów, pięknych gwiazd i skarbonek angażują się rodzice, a w szczególności pani Urszula Karwala, która na przestrzeni wielu lat przygotowała piękne gwiazdy i skarbonki, a gdy brały udział w konkursie na najpiękniejsze stroje to zajmowały wysokie miejsca – zauważa pani Alina Zięć.

Warto zauważyć, że kolędnicy misyjni z Iwkowej w 2014 roku kolędowali u nuncjusza apostolskiego w Warszawie, w Komisji Episkopatu Polski oraz Papieskich Dziełach Misyjnych w Warszawie, reprezentując diecezję tarnowską. Kolędowali nieraz w Kurii Diecezji Tarnowskiej oraz u biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża i biskupów pomocniczych.

FOTO GOŚĆ

BEATA MALEC-SUWARA /

Podobne artykuły

Back to top button