ADV
WiadomościWideo

W Jadownikach pamiętali o Powstańcach Warszawskich / zdjęcia

1 sierpnia o godz. 17, na pamiątkę rozpoczynającej Powstanie Warszawskie godziny „W”, mieszkańcy całej Polski oddali hołd bohaterom tamtego zrywu, zatrzymując się na chwilę zadumy i refleksji.

Nie inaczej było w Jadownikach, gdzie na skwerze im. rotmistrza Pileckiego od lat organizowane są uroczystości patriotyczne. By wspólnie uczcić pamięć o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – w Jadownikach o godz. 17.00 zostały złożone kwiaty pod pomnikiem poległych w latach 1939-1945. O godz. 17 sygnał syren alarmowych w godzinie „W” na symboliczną minutę wstrzymał ruch pieszy i drogowy. Ten symboliczny gest to hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Rok rocznie Sołtys wsi Jadowniki Jarosław Sorys wspólnie z Radą Sołecką oraz mieszkańcami Jadownik upamiętniają heroiczną walkę o wolność mieszkańców Stolicy. Na ich apel odpowiedzieli zarówno zwykli obywatele, strażacy, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze, jak i samorządowcy różnych szczebli, a także przedstawiciele organizacji i partii politycznych.

Powstanie Warszawskie, rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, było zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciw hitlerowskiemu okupantom. Prawie 48 tysięcy działających dotąd w konspiracji Polaków przez dwa miesiące ścierało się z regularną, dobrze uzbrojoną i wyszkoloną armią niemiecką. Powstanie skapitulowało po 63 dniach walk i pochłonęło po stronie polskiej 15 tysięcy zabitych żołnierzy i około 200 tysięcy cywilów.


Foto Maciej Mazur
IB

Galeria zdjęć

VIDEO

Transmisja online <==

Podobne artykuły

Back to top button