ADV
blank
Wiadomości
Trending

W sobotę przysięga Terytorialsów w Trzebini. Wśród nich mieszkańcy Powiatu Brzeskiego

Już dzisiaj – w sobotę, 1 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00 w Trzebini, Terytorialsi złożą przysięgę na sztandar 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród 90 kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę są również mieszkańcy Powiatu Brzeskiego – m.in. z terenu Gminy Borzęcin.

W czwartek 30 marca 2023 r. kandydaci na żołnierzy z Województwa Małopolskiego przystąpili do egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Na tych, którzy z pozytywnym wynikiem zakończyli pętlę taktyczną, czeka nagroda – jest nią uroczysta przysięga wojskowa na rynku w Trzebini.

Ochotnicy z różnych zakątków naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła. Uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zmagania rekrutów zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Kandydaci do służby w 11 MBOT z ostatniego zaciągu, to w większości osoby młode – studenci oraz uczniowie, ale także osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym. Wielu z nich mówi że do wojska ciągnęło ich od dziecka i w końcu postanowili spełnić swoje marzenia wybierając terytorialną służbę wojskową godzą swoje życie zawodowe czy naukę ze służbą swojej lokalnej społeczności.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest uroczysta przysięga wojskowa, połączona z pokazem sprzętu wojskowego.

W programie zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, a także innych służb mundurowych. Będzie też koncert orkiestry wojskowej oraz pokaz klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Na uczestników imprezy czekać będzie także gorąca grochówka. Zainteresowani służbą wojskową będą mieli okazję porozmawiać z wojskowymi rekruterami, którzy odpowiedzą na pytania i pomogą wypełnić dokumenty. Na swoich stoiskach zaprezentuje się także miasto i gmina Trzebinia, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Żandarmeria Wojskowa, Koła Gospodyń Wiejskich, Policja i Straż Pożarna.

– Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – to moment, który pozostaje w pamięci na zawsze.

Przede wszystkim jest to akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z bliską sercu ojcowizną, z lokalną społecznością – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

WOT / MUW

blank

Podobne artykuły

Back to top button