ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

W Tuchowie i Dąbrowie wracają porody rodzinne

Dobra wiadomość dla kobiet w ciąży i rodzin pań, spodziewających się dziecka. Do Porodówek Nowej Generacji w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej od 15 lutego wracają porody rodzinne, które utrudniała sytuacja epidemiczna. W trosce o zdrowie pacjentek i personelu osoby towarzyszące rodzącym muszą wykonać test na koronawiusa, obowiązują też inne rygory sanitarne.

Testy antygenowe wykonywane są w szpitalu w czasie przyjęcia pacjentki na oddział. Nie muszą ich robić osoby posiadające zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR z ostatnich pięciu dniu lub o szczepieniu dwoma dawkami przeciw COVID-19. Testowanie nie dotyczy też bliskich pacjentek, którzy posiadają zaświadczenie o dodatnim wyniku testu przeciwciał IgG, wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin.

Przed wejściem na sale porodowe Centrum Zdrowia Tuchów, jak i w Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska ojcowie są poddani pomiarowi temperatury. Muszą także wypełnić ankietę epidemiologiczną, ze standardowymi pytaniami o objawy infekcji dróg oddechowych i kontakty z osobami ze zdiagnozowanym COVID-19. Partnerzy rodzących przez cały czas pobytu w szpitalu powinni mieć założone rękawiczki, maseczkę ochronną, fartuch, czepek oraz ochraniacze na buty. Towarzyszą oni rodzącym w sali porodowej od momentu rozpoczętego porodu i powinni opuścić oddział w ciągu dwóch godzin po jego zakończeniu.

Co istotne dopuszczalna jest obecność tylko jednej osoby bliskiej podczas porodu, bez możliwości wymiany tych osób. W nagłej sytuacji położniczej personel może poprosić osobę towarzyszącą o opuszczenie sali. Poród zabiegowy lub cięcie cesarskie wyklucza możliwość obecności partnerów. W takiej sytuacji ze zgodą lekarza prowadzącego po zakończeniu akcji porodowej mogą oni zobaczyć dziecko, po czym powinni opuścić szpital. Porody rodzinne odbywają się wyłącznie w salach do porodów rodzinnych w sytuacji, kiedy są one dostępne.

IB

Podobne artykuły

Back to top button