Wiadomości

Wierzchosławice / Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach z 146. rocznicy urodzin W. Witosa/ zdjęcia

Wincenty Witos jest jedną z największych postaci w naszej historii – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W niedzielę  19 stycznia 2020 r. w Wierzchosławicach  odbyły się uroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Witosa.

– Wincenty Witos nie tylko był człowiekiem, który pracował na roli, który wychował się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem, był wielkim państwowcem, trzykrotnym premierem – zaznaczył. Jak mówił, Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. – Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów, polskich rolników poprzez osobę Wincentego Witosa. (…) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – akcentował Prezydent.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Później Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, znajdującym się na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem – jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.Witos był autorem m.in. „Wyboru pism i artykułów”, trzytomowych „Moich wspomnień” oraz „Mojej tułaczki”. W 1921 r. odznaczony został Orderem Orła Białego.

CAŁE WYSTĄPIENIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY <==

Zdjęcia

ZDJĘCIA – Tarnowski Gość Niedzielny <==

Zdjęcia – prezydent.pl <==

prezydent.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast