ADV
Wiadomości
Trending

Wieża widokowa w Iwkowej. Jak dotrzeć? Aktualne informacje 2022

Minęło ponad trzy lata od otwarcia wieży widokowej w Iwkowej, a obiekt cieszy się nieustającą, wielką popularnością wśród turystów. To doskonałe miejsce na krótki weekendowy wypad.

Idealnym miejscem do tego, by naładować „wewnętrzne akumulatory” jest trasa wiodąca do wieży widokowej na Szpilówce w Gminie Iwkowa.

Gmina Iwkowa przygotowała 9 alternatywnych parkingów i miejsc postojowych wraz z trasami dojścia dostępnych również w aplikacji Google Maps. Na każdym z dostępnych parkingów została zamontowana tablica ze szlakami prowadzącymi na Szpilówkę.

Dla turystów zmotoryzowanych w szczególności polecamy „Zielony Parking” zlokalizowany w odległości ok. 700 m od Ośrodka Zdrowia w Iwkowej w kierunku wieży widokowej. Aby do niego dotrzeć należy wpisać w GPS frazę „Wieża Widokowa w Iwkowej- Parking B2”. Parkingi E oraz F są nieczynne z powodu zamknięcia drogi gminnej, na której jest zakaz ruchu ze względu na czynne osuwisko.

Wstęp na Wieżę Widokową na Szpilówce jest bezpłatny, dlatego kierujemy prośbę o zachowanie porządku na parkingach, trasie oraz w pobliżu Wieży.

Wójt Kamiński prosi turystów o dbałość o przyrodę na szlakach wiodących na wieżę widokową. Od momentu otwarcia wieży widokowej dla turystów na szlaku oraz pod samym obiektem nie ma koszy na odpady.

– Nie ma koszy – nie ma śmieci. To hasło wzięło sobie do serca 99% procent turystów odwiedzających wieżę widokową na Szpilówce. Dzięki temu można myśleć o udostępnianiu dla turystów atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Mamy bowiem pewność że turyści są odpowiedzialni i otoczą je troską – dodaje wójt Bogusław Kamiński.

Do wieży można dotrzeć kilkoma szlakami prowadzącymi od:
● Parkingu A (na polanie w lesie od strony Tymowej, trasa leśna, dojście zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 3,5 km, czas przejścia ok. 1 h 30 min)
● Parking B (przy Trakcie Węgierskim, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 2,2 km, czas przejścia ok. 50 minut)
● Parking B2 (przy Trakcie Węgierskim, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 1,8 km, czas przejścia ok. 35 minut)
● Parking C (w centrum Iwkowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 4,2 km, czas przejścia ok. 2 h)
● Parking D (przy szkole i orliku w Iwkowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1 h 10 min)
● Miejsca postojowe G (wzdłuż drogi powiatowej za szkołą w Iwkowej Nagórzu, dojście żółtym szlakiem gminnym a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 2,0 km, czas przejścia ok. 40 min)
● Miejsca postojowe H (wzdłuż końcowego odcinka drogi powiatowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 4,0 km, czas przejścia ok. 1 h 40 min)
● Parking na rynku w centrum Lipnicy Murowanej (dojście do wieży ścieżką dydaktyczną – historyczną „Niepodległa” – kolor niebieski a następnie zielonym szlakiem PTTK, czas dojścia do wieży ok. 2 h)


foto Maciej Mazur
Gmina Iwkowa / IB

Podobne artykuły

Back to top button