ADV
Wiadomości

Wkrótce rusza kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa to nie pobór

Już wkrótce regionie tarnowskim rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie przybliża podstawowe informacje dotyczace kwalifikacji wojskowej. Żołnierze przypominają, że kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska.

Dla przypomnienia kwalifikacja… czyli całokształt przedsięwzięć, których jeden z celów to ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wydanie wojskowego dokumentu osobistego – książeczki wojskowej. W tym roku kwalifikacja wojskowa w regionie tarnowskim rozpocznie się 4 kwietnie i potrwa do 30 czerwca.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18. rok życia. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu – po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej – przeniesione do rezerwy. W toku trwania kwalifikacji nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych).

WKU Tarnów

Podobne artykuły

Back to top button