ADV
WiadomościWideo
Trending

Wola Dębińska – Nastolatek z objawami zatrucia tlenkiem węgla / 4 lutego 2023 r.

W sobotę 4 lutego 2023 roku o godzinie 20:34 służby ratownicze zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzesku do miejscowego zagrożenia w miejscowości Wola Dębińska.

Wezwanie dotyczyło tlenku węgla w jednym z budynków mieszkalnych. Poszkodowany nastolatek z objawami zatrucia został zabrany przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala na dalsze badania. Na miejsce zdarzenia zadysponowany był również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który został odwołany w trakcie lotu. Po przewietrzeniu pomieszczeń i dokładnym sprawdzeniu przez miernik wielogazowy zastępy straży zakończyły swoje działania i powróciły do koszar.

Pamiętajmy, że czad (tlenek węgla), to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny i bezwonny. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu, podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Na miejscu działania prowadzili strażacy z JRG Brzesko wraz z druhami z OSP Dębno i OSP Wola Dębińska, a także Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.


foto: OSP Dębno
video: materiał nadesłany przez czytelnika
OSP Dębno / IB

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button