ADV
Wiadomości

Wyjątkowy gest Australijczyków! Podziękowali polskim strażakom za pomoc

W Upper Murray w Nowej Południowej Walii w Australii w obecności ambasadora RP Michała Kołodziejskiego rozwinięto baner, na którym dziękuje się polskim strażakom za piękny gest solidarności – zebranie 150 tys. dolarów na pomoc w gaszeniu pożarów buszu w 2020 r.

20 strażaków-ochotników z położonej ok. 60 km na wschód od Krakowa Poręby Spytkowskiej zbierało pieniądze na pomoc w gaszeniu pożarów, które trwały od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. i które strawiły ponad 180 tys. kilometrów kwadratowych lasów. Zginęły wówczas co najmniej 34 osoby (oraz 445 w następstwie wdychania dymu), a tysiące straciły dach nad głową. Według naukowców pożar mógł spowodować śmierć od 500 mln do nawet 1 mld zwierząt.

Długi baner z podziękowaniami – w tym słowem „dziękuję” w języku polskim – powstał dzięki wsparciu zarządu lasów australijskich i został rozwinięty podczas uroczystości upamiętniającej 181. rocznicę rozpoczęcia wyprawy podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Dzięki pomocy skazańców i aborygeńskiego przewodnika Polak wspiął się wtedy i nazwał najwyższą górę lądowej części Australii imieniem Tadeusza Kościuszki.

Ambasador Kołodziejski powiedział lokalnej gazecie „Border Mail”, że chociaż stosunki dyplomatyczne między Australią a Polską sięgają jedynie 1972 r., historia Strzeleckiego wskazuje na trwalszy związek.

– Takie wydarzenia podkreślają, że nie chodzi tylko o posiadanie ambasad w obu krajach, nasze relacje rozpoczęły się 180, a nie 50 lat temu

– podkreślił.

– Jeśli zapytasz przeciętnego człowieka na ulicy lub dziecko w Polsce, co wiedzą o Australii, powiedzą: kangur, koala i góra Kościuszki – zauważył ambasador, dodając, że „Polacy czują się bardzo emocjonalnie związani z tą górą”.

Odsłonięcie tablicy było planowane na 180. rocznicę w 2020 r., jednak zostało przesunięte z powodu pandemii koronawirusa.

 

Przypomnijmy historię zbiórki

Dzięki inicjatywie strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej (woj. małopolskie) udało się zebrać ponad 420 tys. zł. na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał na skutek ostatnich tragicznych pożarów. 11 tysięcy osób złożyło się, by pomóc ratować przyrodę Parku Narodowego Kościuszki w Nowej Południowej Walii w Australii. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody. Pomogą m.in. powrócić do zdrowia zwierzętom, które ucierpiały w związku z pożarem. Park Narodowy Kościuszki ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii australijskiej. Pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich.


foto: anthony bunn @adbunn twitter

PAP / niezalezna.pl / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button