ADV
Kultura

Wykład o zamierzchłej historii. W kręgu zaklętego wzgórza: Odkrywanie tajemnic kurhanów z Czarnawy (gm. Borzęcin) / 14 marca 2024 r.

Już jutro w Borzęcinie! Gminna Biblioteka Publiczna w Borzecinie zaprasza w czwartek 14 marca 2024 o godz. 16.30 na wykład dr Mateusz Kality pt. „W kręgu zaklętego wzgórza: Odkrywanie tajemnic kurhanów z Czarnawy (gm. Borzęcin)”. Spotkanie obędzie się w budynku wielofunkcyjnym w Borzęcinie Górnym (nad remizą OSP). Wstęp wolny.
Czy w Borzęcinie są kurhany w których znajdują się popioły Słowian z VIII wieku naszej ery? Jakie legendy o Czarnawie spisał Józef Ciochoń ? Skąd pochodzi brązowy grot włóczni znaleziony nad „Borową” ? Na te i inne pytania odpowie archeolog, dr Mateusz Kalita podczas spotkania 14 marca. Wyjątkowość spotkania będzie polegać też na możliwości zobaczenia:
– mezolitycznego rdzenia znalezionego w Borzęcinie. Z niego uzyskiwano materiał do tworzenia narzędzi krzemiennych,
– fibuli (zapinki) kultury łużyckiej. Znalezionej w Żabnie, nad Dunajcem. Aktualnie znajdującej się w Ośrodku Spotkania Kultur dawnej Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej,
-grotu wczesnośredniowiecznego do strzał. Charakterystyczne karbowanie służyło do umieszczenia trucizny – zatruwanie strzał,
– siekiery kultury amfor kulistych z neolitu, wykonanej z krzemienia pasiastego. Najprawdopodobniej stanowiącej element wyposażenia zmarłego.
– Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką archeologii ziem leżących nad Uszwicą i nie tylko, a szczególnie mieszkańców Czarnawy oraz moich kolegów: Irka z Rudki, Mariusza z Niedzielisk, Piotrka z Wokowic, Krzyśka ze Szczepanowa, Irka z Warysia, Józka z Borzęcina i Darka z Dąbrówki Morskiej – zachęca Lucjan Kołodziejski.
Transmisję ze spotkania przeprowadzi Andrzej Gruca – informacja dla osób które nie mogą osobiście uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Transmisja będzie dostepna na profilu facebookowym Informatora Brzeskiego.


Lucjan Kołodziejski / IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button