ADV
blank
KulturaWiadomościWideo
Trending

Za nami Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości w Dębnie / zdjęcia

Co roku we wrześniu tereny wokół Zamku w Dębnie stają się miejscem średniowiecznych potyczek i pokazów rycerskiego kunsztu. Tak było również w ubiegłą niedzielę, podczas wydarzenia pn. Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości. Była to nowa formuła Turnieju Rycerskiego, który od ponad 25 lat odbywał się na terenach wokół dębińskiego zamku.Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Wicewojewody Małopolskiego Ryszarda Pagacza, Poseł na Sejm Józefy Szczurek – Żelazko oraz Anny Pieczarki, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Marty Malec – Lech, Radnej Województwa Małopolskiego Anny Mikosz, Starosty Powiatu Brzeskiego Andrzeja Potępy, Radnego Powiatu Brzeskiego Jacka Frankowskiego, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierza Kurczaba, a także przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego, jego Zastępcy Jacka Szklarza, skarbnika Gminy Dębno Barbary Armatys, a także przewodniczącego Rady Gminy Dębno Piotra Matury wraz z radnymi oraz dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury Łukasza Przybyło.

W tym roku zaprezentowano szerszy niż do tej pory, przekrój wielu jednostek wojskowych. Od rycerzy średniowiecznych z XIV wieku, aż po II wojnę światową.

O godzinie 20:00 na scenie w zamkowej fosie odbył się koncert Orkiestry Wojskowej Wojsk Lądowych z Lublina. Jednej z najstarszych orkiestr Wojska Polskiego, z licznymi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Natomiast finałem tegorocznych zmagań był pokaz laserów.

– Mamy to niewątpliwe szczęście, że tak świetna impreza może odbywać się w naszej gminie. Nasz zamek, pochodzący z drugiej połowy XV wieku, to idealna sceneria dla rycerskich zmagań, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia oraz grupom rekonstrukcyjnym, które przeniosły nas w dawne czasy. Warta podziwu jest ich pasja, precyzja odtworzenia i kultywowania tradycji – mówi Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Organizatorami Turnieju byli Gmina Dębno, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury.

Partner główny: blank

Gmina Dębno

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Back to top button