TOPTOP
Powiat TarnowskiWiadomościWideo

Zakliczyn. Kładka rowerowa nad potokiem Paleśnianka / zdjęcia

EuroVelo 11 od zapory w Czchowie do Lusławic

Trwają prace przy budowie trasy EuroVelo 11 na odcinku od zapory w Czchowie do Lusławic. Jednym z elementów infrastruktury na trasie jest kładka rowerowa nad potokiem Paleśnianka. Kładka została ustawiona w piątek 15 maja 2020 r. Już wkrótce osoby uprawiający turystykę rowerową zyskają kolejną atrakcyjną i bezpieczną trasę, prowadzącą przez malownicze tereny z pięknymi widokami.

Nowy fragment małopolskiej części, określanej mianem VeloNatura, umożliwi wkrótce podróżowanie rowerem po kolejnych najpiękniejszych terenach doliny rzeki Dunajec. Długość budowanego przez województwo małopolskie odcinka przez gminy Czchów i Zakliczyn wynosi 16,8 kilometrów, a koszt to prawie 9 mln zł. Wykonawcą robót jest firma Strabag Infrastruktura Południe S.p. z. o.o.

Więcej informacji na temat: VeloNatura (EuroVelo 11 – małopolski odcinek trasy) <==

Trasa przebiega od zapory w Czchowie początkowo po istniejących drogach o małym natężeniu ruchu, a następnie w miejscowości Filipowice wchodzi na wały przeciwpowodziowe Dunajca, którymi biegnie przez Wesołów i Zakliczyn aż do końca odcinka, czyli do zjazdu wałowego na wysokości miejscowości Lusławice (na granicy z Wróblowicami). W ramach zakliczyńskiej części inwestycji na wałach przeciwpowodziowych Dunajca powstaną m.in. dwie kładki nad potokami – Rudzanka i Paleśnianka. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 975 ścieżka poprowadzona zostanie pod przeprawą mostową przez Dunajec, dzięki czemu rowerzyści omijać będą mogli bezkolizyjnie ruchliwą jezdnię. Całkowita długość trasy wynosi: 16,8 km (w tym 11,6 km po wałach przeciwpowodziowych).

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak mówił, że inwestycja ta znacznie podniesie atrakcyjność turystyczną ziemi zakliczyńskiej. Tym bardziej, że skomunikowane z trasą EuroVelo 11 zostaną już istniejące ścieżki rowerowe.

– Realizacja projektu budowy trasy Euro Velo z pewnością podnosi atrakcyjność turystyczną gminy Zakliczyn.Trasa rowerowa to doskonałe miejsce do spędzania aktywnego czasu, dlatego też idea dla której powstała ma na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Już dzisiaj widzimy jak dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy oraz turystów cieszy się ten blisko 17 km odcinek trasy rowerowej. Tym bardziej, że mamy już na swoim terenie ścieżki rowerowe wyznaczone już kilkanaście lat temu. Teraz zostaną one skomunikowane za pośrednictwem trasy Velo Dunajec.

Cieszę się też, że ta trasa połączy nie tylko dwie gminy: Zakliczyn i Czchów, ale też dwa powiaty: brzeski i tarnowski. W przyszłości tą trasą będzie można bezpiecznie dojechać do Zakopanego, Szczawnicy, jak również do Muszyny i na Słowację – mówi Dawid Chrobak burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

 

IB /malopolskie.pl

Fot. Maciej Mazur

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast