ADV
Wiadomości
Trending

Zatrzymano 14 cudzoziemców

15 października w godzinach porannych funkcjonariusze z Placówki SG w Zakopanem zatrzymali 14 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Po uzyskaniu informacji przekazanej przez dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, zakopiańscy funkcjonariusze SG zatrzymali 14 cudzoziemców, którzy poruszali się pieszo drogą asfaltową prowadzącą do Doliny Chochołowskiej.

Okazało się, że są to obywatele Turcji pochodzenia kurdyjskiego, próbujący dostać się do Niemiec. W grupie było 5 dorosłych (2 kobiety i 3 mężczyzn) oraz 9 dzieci. Po przywiezieniu cudzoziemców do Placówki SG została im udzielona niezbędna pomoc przedmedyczna, otrzymali suche ubrania i posiłek. Ponadto dwie osoby udały się do szpitala, skąd po opatrzeniu wróciły do siedziby zakopiańskiej Placówki SG.

Następnie wszystkich zatrzymanych 14 cudzoziemców doprowadzono do siedziby Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu, w celu przeprowadzenia dalszych czynności administracyjnych.

Żaden z zatrzymanych na Podhalu cudzoziemców nie posiadał prawa do legalnego pobytu w Polsce, tj. ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Ponadto wszyscy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

Zatrzymani Kurdowie zadeklarowali chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce i złożyli stosowne wnioski. Do czasu ich rozpatrzenia, przebywać oni będą w ośrodkach dla cudzoziemców.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button