ADV
Materiały sponsorowanePowiat TarnowskiWiadomości

Zdrowie kobiety dla profilaktyki raka piersi

Choć wzrasta zainteresowanie badaniami profilaktycznymi, we Wschodniej Małopolsce nadal są obszary, w których mammografię wykonuje niewiele uprawnionych pań. Dlatego Centrum Zdrowia Tuchów rozpoczyna realizację kolejnego programu profilaktycznego, który – podobnie jak zakończone niedawno działania pod hasłem Zrób to mammo! – ma zwiększyć liczbę realizowanych badań. Działania obejmą kampanię informacyjno-edukacyjną w portalach i gazetach, emisję programów radiowych i telewizyjnych. Nie zabraknie bezpośrednich spotkań z potencjalnymi pacjentkami.

W ciągu półtora roku spółka zamierza objąć działaniami edukacyjnymi w sumie 3 tysiące pań pomiędzy 50. a 69. rokiem życia z powiatów: brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, tarnowskiego i z samego Tarnowa. Docelowo 2 tysiące spośród nich wykona w Tuchowie badanie mammograficzne Zainteresowane panie powinny się zgłaszać telefonując pod numer  604 430 775. Prócz rejestracji na dogodny termin, można tu także uzyskać wszystkie niezbędne informacje, czy rozwiać wątpliwości.  Aby zlikwidować barierę komunikacyjną przewidziano sfinansowanie dojazdów na miejsce badania. W tym celu zainteresowane panie będą mogły wykorzystać prywatny samochód, komunikację publiczną lub transport Centrum Zdrowia Tuchów. Będą także zapraszane  na spotkania. Ponadto edukatorki Centrum Zdrowia Tuchów będą pracować także podczas spotkań w zakładach pracy i na różnego rodzaju imprezach zbiorowych. Te działania będą skierowane w sposób szczególny do tych pań, które nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi, ale też do tych mieszkających w miejscowościach liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców.

W Małopolsce jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi, jest nieco lepiej, wciąż jednak wiele pozostaje do poprawy. Choroba jest nadal najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w województwie.  W regionie zdarzają się gminy, gdzie profilaktyczną mammografię wykonuje zaledwie kilka procent pań z grupy ryzyka. Tak jest np. w gminie Bolesław w powiecie dąbrowskim, gdzie bada się jedynie niespełna 7 % kobiet. Badania profilaktyczne mają zwiększyć wykrywalność choroby we wczesnym stadium, w związku z tym poprawić skuteczność leczenia. W rezultacie powinny także pozwolić na wydłużenie okresu aktywności zawodowej kobiet.

Dodajmy, że w ramach zakończonego niedawno programu Zrób to mammo! wyedukowanych zostało 5000 pań, spośród których 3 500 przebadano w Centrum Zdrowia Tuchów. Do drugiego etapu tak zwanej pogłębionej diagnostyki skierowano ponad 150 spośród nich. Projekt Zdowie Kobiety profilaktyka raka piersi uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w kwocie 1 035 189,80 zł.

IB

Podobne artykuły

Back to top button