ADV
1
Wiadomości
Trending

Zmarł Jan Kowalski (1934-2022), wieloletni Kierownik Ośrodka Zdrowia w Borzęcinie

W wieku 88 lat zmarł Jan Kowalski (1934-2022) – długoletni kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Borzęcinie i lekarz Pogotowia Ratunkowego w Brzesku; społecznik, oddany służbie drugiemu człowiekowi, postać zasłużona dla społeczności lokalnej i mieszkańców regionu.

Pochodził z miejscowości Dębiany w powiecie sandomierskim, gdzie urodził się w 1934 roku. Pierwsze umiejętności medyczne zdobywał w liceum felczerskim w Krakowie, od 1955 roku pełnił obowiązki lekarza wiejskiego w Dębnie (powiat brzeski). W 1960 roku rozpoczął 6-letnie studia na Akademii Medycznej w Krakowie, a po nich, w lipcu 1967 roku, dwuletni staż w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Chciał zostać chirurgiem lub ginekologiem, jednak z powodu braku wolnego etatu, został oddelegowany do Borzęcina na stanowisko kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia i opiekuna Izby Porodowej. Tutaj oprócz zadań kierownika sprawował funkcję lekarza ogólnego. Dodatkowo pracował w pogotowiu ratunkowym oraz – przez pierwsze 4 lata jako wolontariusz – na oddziale ginekologiczno-położniczym brzeskiego szpitala.

Mieszkańcy Borzęcina bardzo lubili i szanowali swojego „doktora”, który w zdecydowanej większości życie zawodowe związał z Borzęcinem (1969-2007). Był bardzo pracowity, sumienny, towarzyski i rozmowny. Potrafił i lubił słuchać ludzi, co niejednokrotnie pomagało w postawieniu właściwej diagnozy i dalszym leczeniu. Dał się poznać jako znakomity fachowiec, u którego zawsze można uzyskać pomoc w sprawach medycznych. W tym czasie zdobył szacunek, wdzięczność i uznanie wielu swoich pacjentów, o czym z pewnością mówi archiwalny materiał filmowy.

Dobrze o pracy ś.p. Jana Kowalskiego świadczą z pewnością także słowa wójta gminy, Janusza Kwaśniaka, który na swoim profilu w mediach społecznościowych tak pisze: – Na Zawsze Pozostanie w Naszej Pamięci jako Człowiek Wielkiego Serca, oddany swojej pracy bez reszty, pełen inicjatywy, optymizmu i uśmiechu, którym zarażał innych; lekarz, który ze wszech miar troszczył się o pacjenta, nie tylko w wymiarze pomocy medycznej, ale i również zwykłych codziennych trosk i problemów.

Ś.p. doktor Jan Kowalski, choć nie był borzęcaninem, stał się tu legendą. Pozostanie we wdzięcznej pamięci tysięcy pacjentów – dla wielu był lekarzem z powołania, który kochał swój zawód i nie szczędził sił dla swoich pacjentów. Niech spoczywa w pokoju.

Pogrzeb ś.p. Jana Kowalskiego odbędzie się w piątek, 17 czerwca br. o godz. 14:00 w Kościele Parafialnym pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce Wiecznego Spoczynku na Cmentarzu Komunalnym.

borzecin.pl

Podobne artykuły

Back to top button