ADV
blank
Wiadomości
Trending

Zmiana czasu na zimowy. Już w ten weekend przestawiamy zegarki!

Uwaga! Już w ten weekend – w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że przesuwamy wskazówki zegarków o godzinę do tyłu. W tym roku zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy w nocy z 29 na 30 października. Tej nocy będziemy spać dłużej: zegarki przestawiamy bowiem z godziny 3 w nocy na drugą.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego potocznie zwanego zimowym. Dzięki cofnięciu wskazań zegarów o godzinę zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie cennego podczas zimowych poranków. O ile na wiosenną zmianę czasu narzeka wiele osób, o tyle przejście z czasu letniego na zimowy jest o wiele mniej uciążliwe. W końcu dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku. Konieczność dostosowania wskazań zegarków — cofnięcie o godzinę — jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwe. Wskazania w większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne są korygowane w sposób automatyczny. Dzięki temu możemy bez obaw o pomyłkę zerknąć w niedzielny poranek na czas w naszym smartfonie.

Temat zmiany czasu jest kontrowersyjny, procedura ta ma wielu przeciwników, ale są też zwolennicy. W ostatnich latach trwały intensywne dyskusje nad zniesieniem zmiany czasu, zarówno w polskim parlamencie, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wygląda jednak na to, że nie udało się dojść do ostatecznego porozumienia i jeszcze kilka zmian czasu nas czeka.

Obecnie Polska zmienia czas pomiędzy letnim i zimowych w ten sam dzień, co Unia Europejska, czyli w ostatnią niedzielę października. W tym roku w niedzielę 30 października o godzinie 3.00 zegarki zostaną cofnięte na godzinę 2.00. Tym samym, czasem urzędowym w Polsce stanie się czas środkowoeuropejski (UTC+1), podobnie jak w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej.

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.

IB / urania.edu.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button