ADV
RegionWiadomości
Trending

Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej / zdjęcia i video

W gosprzydowski krajobraz Świąt Bożego Narodzenia wpisała się żywa szopka i szałas pasterski. To inicjatywa ks. Tadeusza Cetery. Będzie można ją ponownie podziwiać w najbliższych dniach. Warto się wybrać!

– Zapraszamy do Gosprzydowej jeszcze w Nowym Roku 1 i 2 oraz 6 i 9 stycznia. Będą zwierzęta i przysmaki w szałasie – mówi Renata Merecik-Herrle, która zaprosiła naszą redakcję do odwiedzenia żywej szopki.

Skąd pomysł na żywą szopkę?  Wszystko po to, aby przybliżyć wydarzenia z Betlejem i podkreślić fakt niezwykłego wybrania, jakim Bóg obdarzył pasterzy. Wszak radosna wieść o przyjściu na świat Zbawiciela, została przekazana ludziom prostym i ubogim.

Gosprzydowskie „pole pasterzy” jest organizowane w obejściach domu parafialnego. Przygotowane po raz pierwszy przed trzema laty, z roku na rok staje się coraz bogatsze. Urzeka piękna szopka z podświetlanymi figurami Świętej Rodziny. Do odwiedzin zapraszają mieszkające za rogiem zwierzęta. Szałas przyciąga swoim wyglądem i smakowitymi zapachami oscypków i placków pasterskich podgrzewanych na blasze oraz innymi lokalnymi przysmakami.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości tych dużych i tych małych, gospodynie przygotowały wiele atrakcyjnych przekąsek. Czegóż tu nie ma?! Popcorn(!), świeże bułeczki drożdżowe, oscypki z żurawiną, wiejski chleb ze smalcem i kawa z mlekiem z ekspresu – to tylko niektóre propozycje bogatego menu pasterskiego. Dlatego też chętnie przybywają tu mieszkańcy wioski oraz pielgrzymi z bliższej i dalszej okolicy.

Wyremontowany z niezwykłą pieczołowitością szałas został poświęcony w wigilijną noc, tuż przed pasterką.

Przy szopce i szałasie kolędują „Gosprzydowianie” oraz inne grupy śpiewające i grające. Tu sąsiedzi integrują się przy kawie i łoscypku, a dzieci z czułością głaszczą sympatyczne pyszczki spragnionych towarzystwa zwierząt.

Przy okazji można wspaniale odpocząć na łonie natury i przybliżyć się do Stwórcy, wędrując ścieżkami Ogrodu Różańcowego „Zawierzenia Maryi”.

foto: Maciej Mazur

IB / gosprzydowa.pl

Video

Foto / video Maciej Mazur

Galeria zdjęć

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button