ADV
1
Wiadomości
Trending

1 sierpnia – w godzinę ”W” zawyją syreny.

W celu uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w poniedziałek 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 włączone zostaną syreny alarmowe znajdujące się na terenie powiatu brzeskiego. Dźwięk syren rozlegać się będzie przez minutę.

Apelujemy do mieszkańców powiatu o wstrzymanie na minutę ruchu kołowego i pieszego. Będzie to symboliczny hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Jak co roku do upamiętnienia powstańców warszawskich zapraszają mieszkańcy Jadownik. Rok rocznie Sołtys wsi Jadowniki Jarosław Sorys wspólnie z Radą Sołecką oraz mieszkańcami Jadownik upamiętnią heroiczną walkę o wolność.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Brzesko na skwer im. rtm. Witolda Pileckiego w Jadownikach. Początek o godz. 17.00.

Warto dodać, że wśród ofiar były również osoby pochodzące z naszej Gminy, m.in. Jadowniczanin, redemptorysta Jan Świerczek – zachęcają organizatorzy.

Zbiórka uczestników o godz. 16.45 (sobota) na Skwerze im. rtm. Witolda Pileckiego – obok Domu Ludowego w Jadownikach.

Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski.

Powstanie Warszawskie było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.

 

IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button