ADV
Wiadomości
Trending

101 urodziny Heleny Mach z Brzeska

Przepiękna uroczystość 101. urodzin Pani Heleny Mach miała miejsce 28 lipca 2022 r. w Brzesku. W rodzinnym domu Szanownej Solenizantki zgromadzili się wszyscy pragnący złożyć z serca płynące życzenia — najbliższa rodzina, znajomi oraz sąsiedzi, którym towarzyszył Przewodniczący Osiedla Słotwina Seweryn Kozub, przekazując kosz 101 róż.

Odważna, zawsze ciepła, pracowita, z ogromnym sercem, uśmiechnięta i kochana – tak mówią o dostojnej Solenizantce wszyscy członkowie rodziny.
W dniu urodzin pani Helena swoich gości przyjęła w pozycji leżącej. W styczniu ubiegłego roku, w niewinnej z pozoru sytuacji potknęła się i złamała nogę. Przeszła operację i od tej pory każdy dzień spędza w łóżku. Teraz sumiennie poddaje się żmudnym ćwiczeniom rehabilitacyjnym, otoczona troskliwą opieką najbliższych, którzy równie mocno czekają na dzień, w którym pani Helena wstanie z łóżka i o własnych siłach przespaceruje się po swoim domu czy ogrodzie, a także podzieli się wzruszającymi historiami swojego bogatego życiorysu.
Na każdy dzień Dla Pani Heleny Mach oraz otaczającej jej rodziny, a także sąsiadów,  bliskich i znajomych życzymy dużo zdrowia oraz siły i potrzebnych łask Bożych.
Życiorys 

Helena Mach, z domu Ciciora, urodziła się 28 lipca 1921 roku w Osobnicy (powiat jasielski), gdzie ukończyła 7-klasową szkołę podstawową, by później nauczyć się zawodu w Szkole Krawieckiej. W czasie II Wojny Światowej trafiła do jednego z licznych gospodarstw rolnych w Bawarii. Podczas pobytu w Niemczech poznała swojego przyszłego męża, Tadeusza Macha z Jadownik, który podobnie jak ona przebywał na przymusowych robotach. Tadeusz po wkroczeniu Amerykanów do Bawarii wstąpił do amerykańskiej armii, co w późniejszym czasie zamknęło mu drogę do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Helena i Tadeusz ślub wzięli na obczyźnie, toteż do Polski wrócili już jako małżeństwo, a zamieszkali w Jadownikach – na terenach, które teraz należą do Brzeska. Ona zajmował się wyuczonym w dzieciństwie krawiectwem, on pracował na kolei. Oprócz tego utrzymywali się z gospodarstwa. Odkładali każdy ciężko zarobiony grosz, dzięki czemu w 1960 roku mogli się cieszyć swoim własnym domem, którego budowę wtedy zakończyli. Mąż zmarł w 1988 roku, pani Helena w wybudowanym wspólnie domu mieszka do dziś.

W domu Heleny i Tadeusza Machów na świat przyszło czworo dzieci – Zbigniew, Edward, Maria i Stanisław. Do tej pory żyją Maria i Stanisław. Pani Helena może pochwalić się liczną gromadką wnucząt. Jest ich dziewięcioro – Agnieszka, Edyta, Rafał, Tobiasz, Grzegorz, Katarzyna, Aneta, Marta i Mariusz. Na tym nie koniec. Jest jeszcze dziesięcioro prawnucząt – Daniel, Anna, Eliasz, Łukasz, Adrian, Mateusz, Anna, Julia, Laura i Robert. Całość uzupełnia szóstka praprawnuków. Wszyscy oni darzą dostojną Jubilatkę wielką, szczerą miłością.

IB / brzesko.pl

Podobne artykuły

Back to top button