TOPTOP
Wiadomości

Rusza program dotacyjny dla Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku wyższe kwoty

Dobra wiadomość dla Kół Gospodyń Wiejskich! W 2021 roku kwoty pomocy finansowej udzielanej z Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrastają! Już wkrótce rusza możliwość składania wniosków.

W 2021 r. kwoty dofinansowania zostały podwyższone.

– z dotychczasowych 3️⃣ na 5️⃣ tysięcy złotych dla KGW liczących do 30 członków
– z dotychczasowych 4️⃣ na 6️⃣ tysięcy złotych dla KGW liczących od 31 do 75 członków
– z dotychczasowych 5️⃣ na 7️⃣ tysięcy złotych dla KGW liczących ponad 75 członków

Dofinansowanie może zostać przeznaczone na realizację takich celów jak:
– działalność społeczno-wychowawcza i oświatowo-kulturalna w środowiskach wiejskich;
– działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
– rozwój przedsiębiorczości kobiet;
– inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
– upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
– reprezentacja interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
– rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koło gospodyń wiejskich (KGW) to obok jednostek OSP jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Koła Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich działają od ponad 150 lat. Organizacje te skupiają ponad milion osób.  Po wejściu w 2018 r. w życie nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich organizacje mogły uzyskać od 3 do nawet 5 tysięcy złotych dotacji na swoją działalność. Od tego momentu wiele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Brzeskiego korzysta z tej formy wsparcia swojej działalności. Trzymamy kciuki za zarejestrowane koła i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostaną zarejestrowane kolejne koła.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej należy składać w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Brzesku, przy ul. Szczepanowskiej.

Panie zrzeszone w KGW to spora grupa, która aktywizuje wieś, organizuje eventy, propaguje folklor i tradycję. Problem w tym, że przez lata KGW nie mogły uzyskać osobowości prawnej (chyba, że w ramach stowarzyszenia). W związku z tym, że w wielu przypadkach koła gospodyń wiejskich były grupami nieformalnymi, jej członkinie nie mogły aplikować o dotacje. Przez lata przedstawicielki kół gospodyń słyszały wiele dobrych słów pod swoim adresem od osób które doceniały ich ciężką pracę i poświęcenie. Jednak za tymi deklaracjami rzadko kiedy szły realne działania mogące poprawić warunki funkcjonowania kół gospodyń. Oprócz dobrego słowa potrzebna jest pomoc finansową i konkretne rozwiązania prawne – bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania. Wiele z tych problemów rozwiązały regulacje prawne wprowadzone w 2018 r.

Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to akt prawny, który umożliwia uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i korzystanie z do tej pory trudno dostępnych środków. Dodatkowo ustawa pozwala KGW na prowadzenie legalnej działalności zarobkowej, w tym działalności gospodarczej np. w zakresie sprzedaży rękodzieła, żywności regionalnej. Ten zapis wpisuje to koła gospodyń wiejskich w nurt ekonomii społecznej i pozwala legalnie funkcjonować, bez obaw o niespodziewaną kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego w trakcie np. pikniku czy festynu.

IB / ARiMR

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast