Wiadomości
Trending

47 pacjentów z koronawirusem hospitalizowanych w Szpitalu w Brzesku / 22 października 2020 r.

Do 47 wzrosła liczba pacjentów z koronawirusem jacy są hospitalizowani na specjalnie przygotowanym oddziale w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. W grupie tej jest m.in. 4 pacjentów na intensywnej terapii. To dane na dzień 22 października 2020 r.

Jak poinformowała nas Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku – na oddziale hospitalizowani są także mieszkańcy innych powiatów z terenu Małopolski. W okresie od 12 do 22 października koronawirus lub choroby współistniejące były przyczyną zgonów 4 pacjentów przebywających na oddziale „covidowym”.

Jak się okazuje ilość niezbędnych łóżek oraz personelu jest dużo większa, niż zakładano zaledwie kilka dni temu. Wg danych z 2019 r. Szpital Powiatowy w Brzesku dysponuje 263 łóżkami na 10 oddziałach. Wykorzystanie aż 1/5 łóżek tylko na cele związane z hospitalizacją osób zakażonych koronawirusem to znaczne obciążenie dla tutejszego szpitala.

Przypomnijmy – decyzją Wojewody Małopolskiego wśród szpitali powiatowych, które na początku października otrzymały za zadanie przygotowanie łóżek dla zakażonych pacjentów znalazł się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Decyzją nr 123/2020 z dnia 9 października 2020 r, Szpital w Brzesku został zobowiązany do przygotowania od 12.10.2020 r. 24 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 2 łóżka intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Łóżka dla pacjentów z COVID-19 zostały przygotowane w pomieszczeniach Oddziału Chorób Płuc. W minioną niedzielę wieczorem kilkudziesięciu pracowników – lekarzy oraz personel medyczny z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa przetransportowało w nowe miejsce pacjentów, którzy do tej pory przebywali na Oddziale Pulmonologii.

Z kolei w okresie od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania szpital miał zapewnić dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. – 36 łóżek oraz 2 łóżka intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Łóżka dla pacjentów przygotowano w części szpitala, gdzie do tej pory funkcjonował Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Pododdziałem Geriatrii. Oddział został przygotowany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, a personel szpitala, zajmujący się pacjentami z Covid-19 ma do swojej dyspozycji wszelkie niezbędne środki ochrony indywidualnej, postępuje zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa, choć z pewnością nie jest to łatwa praca.

 

IB / SP ZOZ Brzesko

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast