ADV
Wiadomości

5000 zł dla Kół Gospodyń! Ostatnia chwila na złożenie wniosku

Koło gospodyń wiejskich (KGW) to obok jednostek OSP jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Koła Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich działają od ponad 150 lat. Organizacje te skupiają ponad milion osób.  Po wejściu w 2018 r. w życie nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich organizacje mogły uzyskać od 3 do nawet 5 tysięcy złotych dotacji na swoją działalność. Od tego momentu wiele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Brzeskiego korzysta z tej formy wsparcia swojej działalności.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że nabór wniosków trwa do 30 września 2020 roku bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację ww. programu. Tak więc warto się spieszyć! Wnioski o przyznanie pomocy finansowej należy składać w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Brzesku, przy ul. Szczepanowskiej.

Panie zrzeszone w KGW to spora grupa, która aktywizuje wieś, organizuje eventy, propaguje folklor i tradycję. Problem w tym, że przez lata KGW nie mogły uzyskać osobowości prawnej (chyba, że w ramach stowarzyszenia). W związku z tym, że w wielu przypadkach koła gospodyń wiejskich były grupami nieformalnymi, jej członkinie nie mogły aplikować o dotacje. Przez lata przedstawicielki kół gospodyń słyszały wiele dobrych słów pod swoim adresem od osób które doceniały ich ciężką pracę i poświęcenie. Jednak za tymi deklaracjami rzadko kiedy szły realne działania mogące poprawić warunki funkcjonowania kół gospodyń. Oprócz dobrego słowa potrzebna jest pomoc finansową i konkretne rozwiązania prawne – bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania. Wiele z tych problemów rozwiązały regulacje prawne wprowadzone w 2018 r.

Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to akt prawny, który umożliwia uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i korzystanie z do tej pory trudno dostępnych środków. Dodatkowo ustawa pozwala KGW na prowadzenie legalnej działalności zarobkowej, w tym działalności gospodarczej np. w zakresie sprzedaży rękodzieła, żywności regionalnej. Ten zapis wpisuje to koła gospodyń wiejskich w nurt ekonomii społecznej i pozwala legalnie funkcjonować, bez obaw o niespodziewaną kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego w trakcie np. pikniku czy festynu.

Trzymamy kciuki za zarejestrowane koła i mamy nadzieję, że w kolejnych latach zostaną zarejestrowane kolejne koła z terenu Powiatu Brzeskiego.

IB / ARiMR Brzesko / kobietygospodarnewyjatkowe.pl/

blank

Podobne artykuły

Back to top button