ADV
blank
Religia
Trending

95. urodziny Benedykta XVI – przed laty gościł w Szczepanowie / zdjęcia

16 kwietnia 2022 r. 95 lat kończy kardynał Joseph Ratzinger, następca papieża Jana Pawła II i poprzednik papieża Franciszka, pierwszy od XIII wieku biskup Rzymu, który zdecydował się na abdykację. Wśród mieszkańców Parafii Szczepanów jest wciąż żywa pamięć o wizycie kardynał Joseph Ratzinger w maju 2003 roku z okazji 750 rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława BM.

Podobnie jak ks. kardynał Karol Wojtyła również Joseph Ratzinger był uczestnikiem uroczystości jubileuszowych związanych z postacią Św. Stanisława ze Szczepanowa. 10 maja 2003 roku ks. kardynał Joseph Ratzinger pełnił funkcję legata papieskiego na uroczystościach 750 rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława BM.

– Każdego dnia odmawiając Anioł Pański modlimy się w intencji Benedykta XVI. W sposób szczególny będziemy pamiętać o Nim w czasie nabożeństw Wielkiej Soboty – powiedział proboszcz i kustosz ks. Władysław Pasiut w rozmowie z RDN.

Przed swoim wyborem na papieża Joseph Ratzinger wielokrotnie odwiedzał Polskę. 10 maja 2003 był legatem papieskim podczas uroczystości 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie oraz w Szczepanowie. W dniach 25-28 maja 2006 odbędzie się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. Papież odwiedzi Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat. Jego następcą został 13 marca 2013 kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Ks. kardynał Josef Ratzinger w Szczepanowie

Poniżej przedstawiamy niektóre fakty związane z życiem ks. kardynała Joseph Ratzinger – Benedykta XVI, oraz informacje nt. jego pobytu w Szczepanowie.

Ojciec Święty Benedykt XVI – ks. kardynał Joseph Ratzinger w Szczepanowie <==

Galerie

Ks. kardynał Josef Ratzinger w Szczepanowie – galeria zdjęć z uroczystości 750 lecia kanonizacji Św. Stanisława BM – 85 zdjęć <==

foto; Archiwum Parafii Szczepanów

Bazylika Szczepanów / IB

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button