ADV
Wiadomości
Trending

Pijana kobieta dachowała samochodem w Porębie Spytkowskiej – miała 2,6 promila!

Znamy szczegóły wypadku, do jakiego doszło w środę 8 lutego 2023 ok. godz. 8 rano na ulicy Skalnej w Porębie Spytkowskiej. Służby ratownicze zostały zadysponowane do zdarzenia, gdzie doszło do dachowania samochodu osobowego.

– 47-letnia mieszkanka Powiatu Brzeskiego z niewyjaśnionych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego doprowadziła do jego dachowania.

Kierująca znajdowała się w stanie nietrzeźwości, miała 2,6 promila alkoholu w organizmie – informuje Ewelina Buda oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

O zdarzeniu pisaliśmy w materiale:

Dachowanie samochodu w Porębie Spytkowskiej / 8 lutego 2023 r.<==

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu 

W Polsce prawo jasno reguluje przepisy dotyczące prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. 0,2 do 0,5 promila to stan wskazujący na spożycie. Powyżej 0,5 promila to już stan nietrzeźwości.

Nietrzeźwy kierowca traktowany jest jak przestępca i jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się więzieniem. Kara za jazdę po alkoholu (ponad 0,5 promila) to odpowiednio:

  • Grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia
  • Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat
  • 15 punktów karnych
  • Kara pieniężna w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej)

Najbardziej typowe reakcje organizmu na alkohol (wg stężenia we krwi):

0.2‰ – 0.3 ‰ Rozproszona uwaga, lekka euforia i większa śmiałość. Uczucie relaksacji i beztroski.

0.4‰ – 0.6‰ Zwiększona samoocena, mniej zahamowań i zdecydowane rozluźnienie. Coraz częściej występują błędy w logicznym myśleniu. Małe upośledzenie pamięci oraz rozproszona uwaga. Większa skłonność do okazywania uczuć, a także wzmożona wrażliwość na szczęście lub smutek.

0.7‰ – 0.9‰ Szereg czynników wpływających na gorsze umiejętności prowadzenia pojazdu – pogarsza się koordynacja ruchów, zmniejsza szybkość reakcji, następuje pogorszenie wzroku oraz ograniczenie pola widzenia. Samokontrola i opanowanie są zmniejszone, natomiast występuje zwiększona skłonność do ryzyka. Poczucie, że jest się lepszym niż to jest w rzeczywistości.

1.0‰ – 1.2‰ Znaczna nietrzeźwość. Zaburzona koordynacja psychoruchowa, bardzo słaba ocean sytuacji. Pojawia się bełkot, zaburzenia równowagi i wzroku, bardzo długi czas reakcji. Całkowite zaburzenie racjonalnego myślenia.

1.3‰-1.5‰ Stan totalnej nietrzeźwości. Znikoma zdolność oceny sytuacji, percepcji I zdolności koordynacji psychoruchowej. Bardzo wolny czas reakcji na bodźce. Bełkot, utrata równowagi I zamazany wzrok. Pewność siebie zostaje zastąpiona przez strach i niepokój. Mogą wystąpić wymioty.

Mając 1.5 ‰ spowodowanie wypadku jest 380 razy bardziej prawdopodobne niż podczas trzeźwości!

1.6‰ – 1.9‰ Osoba wygląda na kompletnie “zalaną”. W tym momencie całkowicie tracimy kontrole nad swoim ciałem, często występują omdlenia. Prawie zawsze występują nudności i mdłości, a osoba ma trudności ze skupieniem się na jakimkolwiek obiekcie.

2.0 ‰ Poczucie zdezorientowania, zmieszania I skołowania. Występują zawroty głowy. Wymagana jest pomoc innych osób w utrzymaniu pozycji pionowej. Utrata odczuwania bólu. Brak odruchu wymiotnego mogący spowodować zadławienie się. Prawdopodobna jest utrata pamięci z tego okresu.

2.5‰ Zaburzenie wszystkich funkcji psycho-ruchowych. Zerowa koordynacja ruchowa. Zwiększa się ryzyko uduszenia się własnymi wymiocinami i poważnych urazów spowodowanych upadkami lub innymi wypadkami losowymi.

foto: PSP Brzesko

IB / KPP / alkopomiar.pl/

Galeria zdjęć

Będą kolejne punkty sprzedaży alkoholu w Gminie Brzesko? Radni pozytywnie zaopiniowali wnioski <<<

Podobne artykuły

Back to top button