TOPTOP
Wiadomości

Akcja krwiodawstwa OSP Maszkienice / 22 listopada 2020 r.

Już za tydzień – w niedzielę 22 listopada 2020 r. odbędzie się akcja krwiodawstwa organizowana przez OSP Maszkienice. Szpitale i centra krwiodawstwa apelują do Polaków, żeby nie rezygnowali z oddawania krwi i osocza.

W niedzielę 22 listopada od godz. 8:30 do godziny 12:30 wszyscy chętni dawcy mogą pojawić się w budynku OSP Maszkienice (Maszkienice 228). Obsługę medyczną zapewnią pracownicy Terenowego Oddziału w Bochni Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Kraków.

Pandemia koronawirusa nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Dlatego jeżeli czujesz się zdrowy – nie rezygnuj z oddawania krwi.

– Krwi nie da się wyprodukować, zachęcamy do włączenia się do tej szlachetnej akcji, bo to właśnie solidarność i empatia tworzą wspólnotę – apelują przedstawiciele Regionalnych Centrów Krwiodawstwa.

Aby wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach, dbając o bezpieczeństwo dawców, oraz druhen i druhów a także pracowników RCKiK wprowadzono kilka zasad:
– Do oddania krwi mogą zgłosić się tylko osoby zdrowe,
– Przed wyjściem z domu należy zmierzyć temperaturę. Osoby z temperaturą powyżej 37,3 °C nie będą mogły oddać krwi i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym,
– Na sali podczas oddawania krwi mogą przebywać maksymalnie dwie osoby (jedna osoba na stanowisko),
– Karty pacjenta muszą być wypełnione poza budynkiem (organizatorzy proszą o zabranie własnego długopisu), na zewnątrz będzie wyznaczone do tego miejsce,
– Każdy musi posiadać maseczkę oraz rękawiczki jednorazowe,
– Wejście do budynku będzie z tyłu remizy, a wyjście z przodu,
– Przed wejściem do budynku zapewnione zostaną środki dezynfekcyjne,
– Każdy jest zobowiązany zachować odstęp.

– Prosimy stosować się do zasad, aby wszystko odbyło się w komfortowych i bezpiecznych warunkach – proszą organizatorzy akcji krwiodawstwa.

Wydarzenie na facebooku Akcja krwiodawstwa OSP Maszkienice / 22 listopada 2020 r. <==

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem, w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Pamiętajmy! Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!

Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

IB / OSP Maszkienice

VIDEO

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast