ADV
Wiadomości

Akcja krwiodawstwa / Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

W środę 8 lipca 2020 r. pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w Brzesku.

– Gorąco zachęcamy do tego honorowych dawców krwi, a także tych, którzy chcieliby się przyłączyć do tej szlachetnej idei – mówi magister Anna Gdowska Kierownik Laboratorium Serologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Wakacje to trudny okres dla szpitali. Zdecydowanie większa ilość wypadków drogowych, ale też losowych sprawia, że brakuje krwi wykorzystywanej do zabiegów będących pokłosiem tego typu zdarzeń. W tym roku sytuację dodatkowo komplikuje także koronawirus, który przez długi okres uniemożliwił organizowanie akcji honorowych dawców krwi.

-A krew jest nam bardzo potrzebna, w zasadzie każdej grupy. Bez niej wykonanie wielu zabiegów nie jest możliwe podkreśla Anna Gdowska z Banku Krwi w brzeskim szpitalu przyłączając się do apelu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które prosi o rozpropagowanie akcji honorowego krwiodawstwa na terenie powiatu brzeskiego.

Wszyscy zainteresowani oddaniem krwi mogą to uczynić już w najbliższą środę 8 lipca pomiędzy godziną 8.00 a 12.00. Krwiobus będzie zaparkowany obok wejścia do szpitala w Brzesku. Kolejna akcja zaplanowana jest na 5 sierpnia – w tym samym miejscu i godzinach.

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem,w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krwiodawstwo a koronawirus

Pandemia koronawirusa nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Dlatego jeżeli czujesz się zdrowy – nie rezygnuj z oddawania krwi. Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.

Uwaga dawco! Bądź przygotowany na dodatkowe procedury: w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów, wstępny pomiar temperatury, pojedyncze wpuszczanie do punktu, dodatkowe dezynfekcje rąk, zakładanie maseczki, dodatkowa ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia. Wszystko to dla bezpieczeństwa dawców i personelu.

Zapraszamy do udziału. Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

IB / SPZOZ Brzesko

VIDEO

blank

Podobne artykuły

Back to top button