ADV
blank
WiadomościWideo

Akt oskarżenia przeciwko grupom przestępczym rozpracowanym przez Karpacki Oddział Straży Granicznej

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, z których 8 zarzucił udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się nielegalnym wytwarzaniem krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem jej do obrotu.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Karpacki Oddział Straży Granicznej wspólnie z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Dokładnie rok temu na polecenie prokuratora funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali szefa grupy i jego 4 współpracowników.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par 1 i 3 kk oraz nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych kwalifikowane z art. 12 a ust 2 i art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Oskarżonym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwie grupy przestępcze kierowane przez tę samą osobę

Grupy działały w rożnym czasie i różnym składzie, lecz były kierowane przez tę samą osobę.

Pierwsza z grup działała od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r. na terenie Krakowa oraz innych miejscowości województwa małopolskiego. Członkowie grupy w zorganizowanej specjalnie w tym celu krajalni wytworzyli w tym czasie ponad 8 ton krajanki tytoniu o wartości prawie 4 milionów złotych. Zostali oni zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa w listopadzie 2018 r. W trakcie realizowanych czynności zabezpieczono prawie 3,5 tony krajanki o wartości ponad 1,6 miliona złotych.

Druga zorganizowana grupa przestępcza – o tym samym profilu działalności – funkcjonowała w okresie od czerwca 2019 r. do listopada 2019 r. w Krakowie i innych miejscowościach województwa małopolskiego. Jej członkowie w tym czasie wytworzyli ponad 2,5 tony krajanki o wartości ponad 1,2 miliona złotych.

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia: KaOSG

blank

Podobne artykuły

Back to top button