Wiadomości
Trending

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim / 9 października 2020 r.

W piątek 9 października 2020 r. w Powiecie Brzeskim sytuacja epidemiczna była bardzo dynamiczna. Wszystko za sprawą zakażenia koronawirusem do jakiego doszło w szkołach podstawowych w Gminie Brzesko (SP w Porębie Spytkowskiej, SP nr 3 i SP w Sterkowcu) oraz Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku (popularnej „Zielonce”). W porannym komunikacie służby sanitarne poinformowały o 9 nowych zakażeniach – w tym 6 nowych w Gminie Brzesko, 1 w Gminie Szczurowa oraz 2 w Gminie Iwkowa. Aktualnie w Powiecie Brzeskim mamy 58 aktywnych zakażeń, a kwarantanną objęto łącznie 958 osób.

Liczba zakażonych zamiast spadać nadal notuje kolejne rekordy – dzisiaj potwierdzono 4,739 nowych zakażeń – to absolutny rekord jak do tej pory. Liczba zakażeń w Małopolsce wyniosła aż 725 nowych przypadków. Oczywiscie na tle województwa 9 nowych zakażeń w Powiecie brzeskim wypada „dosyć blado”. W tym czasie zachorowania potwierdzono: Kraków (200 osób), powiat suski (70 osób), nowotarski (55 osób), limanowski (51 osób), myślenicki (45 osób), tatrzański (33 osoby), nowosądecki (32 osoby), wadowicki (30 osób), krakowski(25 osób), powiaty: chrzanowski oraz wielicki (po 24 osoby), oświęcimski (20 osób), olkuski (19 osób), Nowy Sącz oraz powiat bocheński (po 14 osób), tarnowski(13 osób), powiaty: miechowski oraz gorlicki (po 12 osób),, z Tarnowa oraz powiatu proszowickiego (po 8 osób) oraz dąbrowskiego (7 osób).

Mając na uwadze powyższą sytuację warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 9 października 2020 r. / godz. 8.00 <==

Sytuacja w szkołach 

W okresie od dnia 6 października 2020r. do dnia 9 października2020 roku w Szkole Podstawowej w Porębie Spytkowskiej zostały zawieszone zajęcia stacjonarne i wprowadzano tryb nauki zdalnej dla wszystkich uczniów. Przyczyną było wykrycie koronawirusa u księdza wikarego z Parafii w Porębie Spytkowskiej, który również uczył religii w tamtejszej szkole.

7. października 2020 r. potwierdzono zakażenie koronawirusern SARS-CoV-2 u jednego z nauczycieli Publicznej Szkoty Podstawowej nr 3 w Brzesku. Na kwarantannę skierowano dzieci z różnych klas w ktorych zajęcia miała nauczycielką u  której potwierdzono zakażenie (m.in klas I-III oraz kilka innych klas), natomiast dla uczniów klas starszych (łącznie 19 klas od IV do VIII) zawieszono zajęcia stacjonarne i wprowadzano tryb nauki zdalnej. Uczniowie z klas 1c, 2b, 3a, 3b nadal uczą się w trybie stacjonarnym.

W środę 7 października 2020 r. 2020 r. w Szkole Podstawowej w Sterkowcu potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u jednego z uczniów VII klasy. Uczniowie klasy VII, nauczyciele uczący w tej klasie oraz dyrektor szkoły na polecenie  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku zostali objęci kwarantanną od 07 października do 12 października 2020 r. Dla uczniów z pozostałych klas zostały zawieszone zajęcia stacjonarne i wprowadzano tryb nauki zdalnej.

W Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku (popularnej „Zielonce”) uczniowie trzech klas pierwszych (1 TE, 1 TME, 1 THG) uczą się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Jest to spowodowane potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u części uczniów uczęszczających do tych klas.

Nowe obostrzenia – cały kraj w żółtej strefie

Od soboty 10 października 2020 r. w całej Polsce obowiązywać będzie strefa żółta. Mieszkańcy muszą liczyć się z dodatkowymi nakazami. Główne zasady do których będą musieli się zastosować Polacy to zachowywanie dystansu co najmniej 1,5 metra od innych osób oraz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych.

Pisaliśmy o tym szerzej w artykule:

Od soboty cała Polska w strefie żółtej / 10 października 2020 r. <==

Zakażeni

Do dnia 9 października 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 116,338 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 2,919 osób. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 14 372 osób. Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 256 osób – w tym 22 osoby, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim są cztery osoby zmarłe. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już 2 023 osób. W Powiecie Brzeskim 156 osób. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 663 (poprzednia doba: 2 223 badań) – co daje 27,22 procent pozytywnych testów.

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 9 października 2020 r.

Zakażonych –  218 osoby
Izolacja – 48 osób 
Hospitalizacja – 10 osób
Ozdrowieńcy – 156
Osoby w kwarantannie – 958
Zgony – 4 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 88
Gmina Szczurowa – 17
Gmina Dębno – 25
Gmina Borzęcin – 42
Gmina Gnojnik – 12
Gmina Iwkowa – 22
Gmina Czchów – 12

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast