ADV
Wiadomości

Przewodnik Dobrego Sąsiedztwa – gdy przeprowadzasz się z miasta na wieś

We wrześniu 2020 r. Małopolska Izba Rolnicza opracowała i wydała broszurę pt. PRZEWODNIK DOBREGO SĄSIEDZTWA.

Autorzy mają nadzieję, że ta kilkustronicowa książeczka zwróci uwagę na narastający problem konfliktów pomiędzy rolnikami a nowymi mieszkańcami wsi, a przede wszystkim przyczyni się do poprawy i tworzenia zgodnej koegzystencji społeczności wiejskich.

Bezpłatne egzemplarze broszury przesłane zostały do wszystkich małopolskich urzędów gmin i miast, z prośbą o przekazanie nowym mieszkańcom wsi, szczególnie tym, którzy starają się o pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych na terenach wiejskich.

Wszyscy zainteresowani powinni poświęcić kilka chwil na zapoznania się z treścią „Przewodnika”. Jest dostępny również w wersji pfd.

PRZEWODNIK DOBREGO SĄSIEDZTWA (pdf) <==

Polska wieś staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania, a migracja mieszkańców miast na wieś jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, również w Małopolsce. Nowi mieszkańcy oczekują ciszy, spokoju, przyjaznego środowiska i czystego powietrza. Rzeczywistość nie jest jednak tak sielankowa. W codziennej działalności rolniczej nie sposób uniknąć nieprzyjemnych woni, odgłosów zwierząt, łoskotu maszyn. Coraz częściej zdarza się, że osoby, które przeprowadziły się na wieś, wzywają policję żądając ukarania rolnika jako „sprawcy” uciążliwego hałasu, pyłu, zapachu.

Do Małopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się zarówno mieszkańcy wsi, którzy – nie znając specyfiki pracy rolnika – uważają się za “poszkodowanych”, jak również rolnicy “odwiedzani” przez policyjne patrole lub – co gorsza – znajdujący śruby zawieszone w kukurydzy…

Nie mamy wątpliwości, że istnieje potrzeba integracji „nowych” mieszkańców wsi ze środowiskiem wiejskim i podjęcia działań na rzecz wzajemnego poznania się, które pozwoli na lepsze zrozumienie i zgodne funkcjonowanie społeczności wiejskiej.

Zamieszkując na tym samym terenie tworzymy swego rodzaju wspólnotę – żyjemy koło siebie, nasze dzieci chodzą do tych samych szkół, robimy zakupy w tych samych sklepach, borykamy się z podobnymi problemami. Wzajemna niechęć, ignorowanie się, to główna przyczyna konfliktów, które często przekształcają się w wieloletnie batalie pomiędzy zwaśnionymi stronami. Zadbajmy więc o dobre relacje z ludźmi, którzy żyją i pracują tuż za płotem, i dzięki którym na naszych stołach nie brakuje naszych ulubionych potraw.

Poznajmy się, aby lepiej się zrozumieć! – podkreślają przedstawiciele Małopolskiej Izby Rolniczej.

Małopolska Izba Rolnicza

Podobne artykuły

Back to top button